Nowe maszyny i urządzenia rolnicze trafiają do szkół
Szkoły ponadgimnazjalne, których organem prowadzącym jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie mogą narzekać na finansowanie. Pieniędzy na remonty, nowe inwestycje oraz zakup niezbędnego sprzętu jest znacznie więcej niż w czasach, gdy ich prowadzeniem zajmowały się samorządy.
Przejmowanie od powiatów kolejnych szkół rolniczych jest jednym z priorytetów resortu rolnictwa do 2019 w zakresie edukacji i wiedzy na obszarach wiejskich.
Ministerstwo przejęło dwie kolejne szkoły rolnicze
Szkoły rolnicze zostały w 1998 r. przekazane z ministerstwa rolnictwa do samorządów powiatowych, a od roku 2006/2007 rozpoczął się proces odzyskiwania szkół. Są finansowane poprzez ministerstwo z budżetu państwa. Stąd pochodzą pieniądze także na inwestycje, m.in. wyposażenie placówek i zakup maszyn.
Proces pozyskiwania kolejnych placówek trwa. Od stycznia 2018 roku będzie ich w całym kraju blisko 50 (docelowo pod kuratelą ministerstwa ma się znaleźć 60 szkół rolniczych).
Jednym z przykładów, gdzie ministerialne wsparcie rzeczywiście widać jest Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie na Mazowszu (MRiRW jest organem prowadzącym szkołę od 2008 roku). Kilka dni temu do placówki trafił nowy sprzęt, który pozwoli kształcić przyszłych rolników.
Szkolny park maszynowy wzbogacił się między innymi o prasę zwijającą belującą, agregat uprawowy przedsiewny, owijarkę do bel, stawiacz bel, agregat podorywkowy ścierniskowy, zgrabiarkę karuzelową 4,5 m, wały ciężkie posiewne, a także przyczepę 8 ton i brony średnie hydraulicznie składane.
Szkoły rolnicze z centrami kształcenia ustawicznego
Z kolei Tomasz Sobieraj, kierownik gospodarczy zespołu szkół zwraca uwagę, że w poprzednich latach do placówki również trafiło sporo nowoczesnego sprzętu. - Dwa lata temu udało się kupić za blisko 300 tys. zł ciągnik Steyr 127 KM oraz sporo drobniejszych maszyn. Jesteśmy zadowoleni z tego, że nasi uczniowie mogą na co dzień obcować ze sprzętu z najwyższej półki - zaznacza.
Jak przebiega proces zakupu? Ministerstwo przeznacza określoną pulę funduszy, a szkoła szuka najlepszych ofert w przetargu. Cały proces jest szczegółowo kontrolowany i odbywa się według określonych wcześniej zasad i kryteriów. - Bez pieniędzy z ministerstwa niewiele udałoby się kupić. Szkolny budżet jest bardzo skromny - przyznaje Tomasz Sobieraj.
Do szkoły w Gołotczyźnie w października trafił także 24-osobowy bus mercedes sprinter 519 CDI (silnik 3.0 V6, 190 KM). Warte blisko 350 tys. zł nowe auto zastąpiło wyeksploatowanego, 30-letniego jelcza. - Ten zakup również został sfinansowany ze środków resortu rolnictwa. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni - zaznacza Cezary Kwasiborski.
Ministerstwo zachęca do nauki w szkołach rolniczych
Aktualnie MRiRW prowadzi kampanię informacyjną skierowaną do młodzieży pod tytułem "Rolnik szuka szkoły" oraz pod hasłem "Szkoła rolnicza - grunt to dobry zawód".
Działania te mają na celu prezentację placówek będących pod opieką resortu rolnictwa oraz możliwości, jakie daje kształcenie się w jednej z nich.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś