Myśliwi: dziki są odstrzeliwane zgodnie z umową

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-07-2016,8:45 Aktualizacja: 29-07-2016,15:56
A A A

Odstrzał sanitarny dzików we wschodniej Polsce jest przeprowadzany zgodnie z planem - zapewnia Diana Piotrowska, rzecznik prasowy Polskiego Związku Łowieckiego.

Ten sanitarny odstrzał został zarządzony w regionach graniczących z Białorusią i Ukrainą w związku z występowaniem tam przypadków afrykańskiego pomoru świń - choroby wirusowej świń hodowlanych i dzików. Zmniejszenie populacji tych ostatnich ma zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się tego schorzenia.

dziki, odstrzał sanitarny, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztof Jurgiel, Partia Zieloni

Domagają się wstrzymania sanitarnego odstrzału dzików

Partia Zieloni stanowczo protestuje przeciwko decyzji ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela w sprawie sanitarnego odstrzału dzików. Apeluje o natychmiastowe zaprzestanie rozpoczętej 1 kwietnia "rzezi zwierząt". Wychodząc naprzeciw...
Według części rolników, których ASF uderza po kieszeni w związku z obostrzeniami i zakazami (oraz w wyniku szkód w uprawach), odstrzał - realizowany przez myśliwych z kół łowieckich - nie idzie najlepiej.

Na ostatnim, czerwcowym Walnym Zgromadzeniu Lubelskiej Izby Rolniczej przyjęto w tej sprawie ostre stanowisko.

"Populacja dzika na terenie województwa lubelskiego stale rośnie, szkody wyrządzane przez dziki w uprawach polowych rosną, a odszkodowania za straty wyrządzone przez dziki są bardzo niskie. Obecna forma odstrzału jest metoda nieefektywną" - napisano.

Zaapelowano nawet o zwrócenie się do ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza o wsparcie kół łowieckich w odstrzale dzików i ewentualne wykorzystanie wojska w celu zmniejszenia ich populacji.

Krzysztof Jażdżewski, odstrzał dzików, afrykański pomór świń, podlasie

Jażdżewski: ruszyły odstrzały sanitarne dzików

Ruszyły odstrzały sanitarne dzików, by ograniczać ASF. Dotychczas odstrzelono 320 sztuk spośród ok. 7 tys. zaplanowanych na 2016 rok - poinformował w Białymstoku Krzysztof Jażdżewski, zastępca głównego lekarza weterynarii na...
Diana Piotrowska, rzecznik prasowy Polskiego Związku Łowieckiego zapewnia, że odstrzał sanitarny przeprowadzany jest zgodnie z planem. I przypomina, iż umowy w tej sprawie zostały podpisane na przełomie marca i kwietnia i obowiązują do końca 2016 roku, tj. 9 miesięcy.

Według danych z 11 lipca, po 1/3 okresu trwania umowy, na terenie województwa lubelskiego wykonano 51 proc. planu.

- Należy zauważyć, że największy odstrzał może odbyć się wczesną wiosną oraz w okresie jesienno-zimowym. Lato nie jest czasem sprzyjającym polowaniom na dziki, ze względu na to, że zboża oraz kukurydza są bardzo wysokie. Polski Związek Łowiecki zapewnia, że zaraz po zakończeniu żniw odstrzał zostanie ponownie zintensyfikowany i jesteśmy przekonani, że dziki planowane do odstrzału sanitarnego zostaną pozyskane na długo przed zakończeniem trwania umowy - przekonuje rzecznik Piotrowska.

Poleć
Udostępnij