MRiRW: zbiorów z zalanych pól nie można wykorzystywać w żywieniu zwierząt i ludzi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
08-10-2024,9:00 Aktualizacja: 08-10-2024,9:19
A A A

Zbiorów z zalanych pól nie można wykorzystywać w żywieniu zwierząt i ludzi. Mogą być zanieczyszczone przez grzyby tworzące mykotoksyny - wskazało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w opublikowanych zaleceniach dla rolników na terenach popowodziowych.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) przekazało wytyczne dotyczące działań, jakie należy podjąć po ustąpieniu wód powodziowych. Zalecenia dotyczą upraw polowych oraz trwałych użytków zielonych.

Resort wskazał, że po ustąpieniu wód powodziowych należy przeprowadzić oględziny terenu i roślin, zwracając szczególną uwagę na rodzaj naniesionych materiałów (osady, namuły, odpady itd.) oraz objawy chorobowe. Podejrzenia skażenia gleb środkami chemicznymi należy zgłosić do właściwego ośrodka doradztwa rolniczego. Z ODR można się kontaktować również w przypadku innych pytań dotyczących spraw popowodziowych.

powódź, gleby, zalane grunty, zanieczyszczenie

Gleba po powodzi mogła zostać zanieczyszczona osadami dennymi. "Tykająca bomba"

Gleba, na której prowadzone są uprawy rolne, w wyniku powodzi mogła zostać zanieczyszczona osadami dennymi z koryt rzek. To tykająca bomba z opóźnionym zapłonem, ponieważ w osadach gromadzą się zanieczyszczenia – podkreśla...

Ministerstwo zaleciło też, że na polach, na których wszystkie rodzaje upraw zostały zniszczone na skutek fali powodziowej i długotrwałej stagnacji wody, należy: w miarę możliwości odprowadzić wodę pozostałą w zagłębieniach aby przyspieszyć osuszanie terenu, wyrównać wszelkie wyrwy powstałe w wyniku spływów powierzchniowych, usunąć naniesione przez wodę gałęzie i nieczystości, a z chwilą, gdy gleba osiągnie odpowiednią wilgotność, przystąpić do mechanicznej uprawy gleby, aby odbudować jej strukturę.

"Na polach, z których nie zebrano roślin, jeśli będzie możliwy wjazd na pole, należy najpierw wykonać zbiór, a następnie zaorać pola. Na polach, gdzie nie została zebrana kukurydza, trzeba kukurydzę zebrać, a następnie zutylizować. Na podtopionych (zalanych) polach z roślinami okopowymi (ziemniakami, burakami, warzywami okopowymi) rośliny należy zebrać, a następnie zutylizować" - podkreśliło ministerstwo.

Dodało, że pola, na których nie zebrano soi, należy zaorać, jeśli będzie możliwy wjazd na pole. Pola, które zostały obsiane oziminami (głównie rzepakiem) po zaoraniu ewentualnie przesiać zbożami ozimymi lub jarymi.

prawo, projekt rozporządzenia, prow 2014-2020, odtwarzanie produkcji rolnej, powódź

Odtwarzanie produkcji rolnej w gospodarstwach – specjalne wsparcie dla powodzian

Poszkodowani w wyniku powodzi rolnicy z województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego oraz lubuskiego będą mogli ubiegać się o wsparcie m.in. na odbudowę gospodarstw w ramach unijnych środków z PROW 2014-2020 - zakłada...

MRiRW ostrzegło, że zbiory z zalanych (podtopionych) upraw (pól) nie mogą być wykorzystane zarówno w żywieniu zwierząt, jak i ludzi, między innymi z powodu zanieczyszczenia plonów przez grzyby, które mogą tworzyć toksyczne mykotoksyny.

"Plony z zalanych i podtopionych pól należy zutylizować, najlepiej w biogazowniach" - poinformowało ministerstwo.

Zwróciło też uwagę, że na terenach poddanych dużym spływom powierzchniowym i infiltracji wód w głąb profilu, w szczególności na glebach lekkich i średnich, trzeba liczyć się ze znacznymi ubytkami wapnia, magnezu i potasu. W związku z tym należy zwrócić się do okręgowych stacji chemiczno-rolniczych z wnioskiem o wykonanie analizy odczynu i ustalenie dawki nawozu wapniowego oraz potasu i magnezu. Na gruntach popowodziowych mogą występować zakwaszenie czy nadmierna alkalizacja gleby.

Tereny, na których podejrzewane jest silne lokalne skażenie należy oznakować i pobrać z nich próbki gleby. Próbki glebowe powinny być pobrane przez osoby wykwalifikowane.

siekierski, powódź, straty, szkody powodziowe

Siekierski: produkty rolne, które miały styczność z wodą powodziową, muszą zostać zutylizowane

Produkty rolne, które miały styczność z wodą powodziową, muszą zostać zutylizowane, nie mogą być spożywane ani przeznaczane na pasze – podkreślił w niedzielę minister rolnictwa Czesław Siekierski. Siekierski w niedzielę...

Jak zaznaczył resort, w przypadku podejrzenia występowania patogennych mikroorganizmów, próbki należy przekazać do stacji sanitarno-epidemiologicznej. Jeżeli na nowych zasiewach roślin ozimych wystąpią nietypowe objawy chorobowe lub żerowania szkodników, należy skontaktować się z Państwową Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) lub Instytutem Ochrony Roślin - PIB w Poznaniu.

Muł i osad popowodziowy zalegające na glebach zagrożonych zanieczyszczeniem sanitarnym również mogą zawierać w sobie potencjalne patogeny. Zaleca się, by podczas ich usuwania z pól stosować maseczki i rękawice ochronne.

Resort stwierdził, że na pastwiskach położonych w wyższych partiach terenu, zwłaszcza na zboczach, gdzie stagnowanie wody było znacznie krótsze i bez wyraźnych symptomów zanieczyszczeń, po trzech tygodniach (tj. po trzech opadach deszczu) można kontynuować wypas zwierząt. Na terenach płaskich oraz zastoiskowych należy zrezygnować z wypasu w bieżącym roku.

Poleć
Udostępnij