Odtwarzanie produkcji rolnej w gospodarstwach – specjalne wsparcie dla powodzian

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
02-10-2024,15:05 Aktualizacja: 02-10-2024,15:10
A A A

Poszkodowani w wyniku powodzi rolnicy z województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego oraz lubuskiego będą mogli ubiegać się o wsparcie m.in. na odbudowę gospodarstw w ramach unijnych środków z PROW 2014-2020 - zakłada projekt rozporządzenia ministra rolnictwa, opublikowany w środę na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Chodzi o projekt zmiany rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Projektowana nowelizacja ma na celu dostosowanie regulacji do aktualnych potrzeb rolników, którzy ponieśli straty na skutek powodzi z września 2024 r. W związku z powodzią, na obszarach województw dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz śląskiego został ogłoszony stan klęski żywiołowej. Zmiana rozporządzenia spowoduje, że o pomoc będą mogli ubiegać się tylko rolnicy z wymienionych województw, a nie jak dotychczas z całej Polski - wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu.

Wsparcie to umożliwi odbudowę gospodarstw rolnych, przywrócenie możliwości prowadzenia działalności rolniczej, co przyczyni się do poprawy ich sytuacji finansowej i gospodarczej, a także zabezpieczenia dostaw żywności.

mrirw, powódź, powodzianie, rolnicy

Rekompensata za niezebrane plony - jedną z form pomocy MRiRW dla powodzian

Rekompensata za niezebrane plony, pomoc w spłacie składek do KRUS, KOWR, ulga w podatku rolnym, szybka wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich - to pomoc, którą planuje udzielić powodzianom ministerstwo rolnictwa....

W projekcie zaproponowano wydłużenie terminu składania wniosków o płatność końcową z 30 czerwca 2025 r. do 30 września 2025 r. "Dotknięcie gospodarstw przez powódź znacznie opóźniło procesy inwestycyjne, stąd konieczność wydłużenia terminu składania wniosków o płatność końcową. Dzięki tej zmianie rolnicy będą mieli dodatkowy czas na realizację inwestycji i złożenie niezbędnych dokumentów" - zaznaczono w uzasadnieniu.

Ponadto w projekcie zaproponowano uproszczenie procesu składania wniosków o przyznanie pomocy, a także możliwość przesunięcia terminu złożenia części załączników do wniosku o przyznanie pomocy na etap wniosku o płatność.

Kolejna zmiana dotyczy skrócenia terminu rozpatrywania wniosków o płatność do 2 miesięcy dla naboru wniosków o przyznanie pomocy ogłoszonego w 2024 r.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem ogłoszenia.

Poleć
Udostępnij