LIR chce zwolnienia rolników z opłat za legalizację urządzeń wodnych
Nie wszystkie urządzenia wodne powstały w sposób zgodny z przepisami, ale spełniają obecnie ważną rolę w kwestii retencji wody dla np. upraw. Lubelska Izba Rolnicza (LIR) postuluje zwolnienie rolników z opłat za legalizację takich obiektów.
Zarząd LIR w przyjętym niedawno stanowisku zwrócił uwagę na występujące rokrocznie w Polsce susze, które najbardziej dotkają rolnictwa. Kluczowa jest jego zdaniem wielowymiarowa retencja wody.
„Zdaniem LIR, wodę można zatrzymać praktycznie w każdym miejscu i rolnicy tak robią. Mała retencja to prosty sposób na gromadzenie wody. Pozwala spowolnić spływ wody albo ją zatrzymać. Budowa niedużych zbiorników, oczek wodnych i stawów, które tworzyli rolnicy, nie zawsze była realizowana zgodnie z prawem. Często też powstawały bez udziału obecnego właściciela, ale nadal są wykorzystywane” – wskazuje Izba.
Zwraca dalej uwagę, że zgodnie z art. 190 ust.1 Prawa wodnego, jeżeli urządzenie wodne zostało wykonane bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia, właściciel może wystąpić z wnioskiem o legalizację. Do wniosku należy dołączyć odpowiednie dokumenty, które różnią się w zależności od tego, czy powstanie danego urządzenia wodnego należy poprzedzić dokonaniem zgłoszenia wodnoprawnego, czy też uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego.
Problemy spółek wodnych. Co trzeba naprawić?
„Po przeprowadzeniu postępowania i pozytywnej ocenie ww. warunków, organ wydaje decyzję o legalizacji urządzenia wodnego i ustala obowiązek uiszczenia opłaty legalizacyjnej, która jest często niewspółmiernie wysoka w stosunku do kosztów budowy urządzeń wodnych” – przekonuje LIR.
Jak dodaje, za wykonanie urządzenia wodnego bez zgody wodnoprawnej, ustawodawca przewiduje sankcję. Zgodnie bowiem z art. 476 ust.1 Prawa wodnego, kto bez wymaganej zgody wodnoprawnej albo z przekroczeniem warunków określnych w pozwoleniu wodnoprawnym korzysta z wód lub wykonuje urządzenia wodne albo inne czynności wymagające pozwolenia wodnoprawnego, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
„Lubelska Izba Rolnicza stoi na stanowisku, że w obecnej sytuacji w Polsce należy zwolnić rolników, którzy zamierzają zalegalizować zgodnie z prawem urządzenia wodne, z opłat za legalizację i określić termin zwolnienia do dnia 31 grudnia 2025 r.” – czytamy w stanowisku.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś