Minister rolnictwa: silny złoty, to mniejsza wartość dopłat
Musimy mieć świadomość, że silny złoty to także mniejsza wartość dopłat wyrażona w naszej walucie – podkreślił minister rolnictwa Czesław Siekierski, który gościł w miniony poniedziałek (7 października) w Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rolniczej.
Szef resortu rolnictwa w ramach swojego wystąpienia zwrócił uwagę na sytuację rynkową związaną z napływem produktów rolnych z Ukrainy do Unii Europejskiej. Podkreślił znaczenie wprowadzonych regulacji ograniczających import płodów rolnych ze Wschodu na rynek unijny.
Siekierski: jest rozdźwięk między resortami rolnictwa i klimatu ws. ochrony wilków
„Sytuacja związana z nieograniczonym napływem tych produktów spowodowała zakłócenia na rynkach rolnych i stąd konieczne było wprowadzenie mechanizmów ochronnych. Jednocześnie sytuacja ta pokazała, jak ważne będą negocjacje Ukrainy z Unią Europejską o warunkach jej członkostwa” - stwierdził, cytowany w komunikacie ministerstwa, Czesław Siekierski.
Jak dodał, nowa Komisja Europejska zacznie pracować od 1 stycznia 2025 roku i te negocjacje już wtedy powinny się rozpocząć na dobre.
Ustawa o dzierżawach
Kolejnym tematem poruszonym przez ministra Siekierskiego była kwestia dzierżaw. Podkreślił, że ta sprawa musi być uregulowana, gdyż bardzo wiele dzierżaw funkcjonuje tylko w oparciu o umowy ustne. Nie zawsze jest to z korzyścią dla rolników.
Niższe ekoschematy
Minister odniósł się również do niższych dopłat m.in. w ramach ekoschematów.
Siekierski: Polska szacuje straty po powodzi, by otrzymać wsparcie z rezerwy rolnej UE
„Musimy mieć świadomość, że silny złoty to także mniejsza wartość dopłat wyrażona w naszej walucie. Jednocześnie mamy do czynienia z silnym złotym, większą liczbą złożonych wniosków i większą powierzchnią zgłoszoną w ramach ekoschematów. To sprawia, że jednostkowa wysokość tych dopłat musi być niższa, gdyż łączna pula środków jest ściśle określona” - wyjaśnił szef resortu rolnictwa.
Zaliczki na dopłaty
Jednocześnie potwierdził, że zaliczki na dopłaty bezpośrednie będą uruchomiona najwcześniej, jak to jest możliwe, tj. od 16 października. W pierwszej kolejności otrzymają je rolnicy poszkodowani przez powódź.
Wsparcie rolników
„Minister przypomniał również o uruchomionych mechanizmach pomocy dla rolników, których gospodarstwa ucierpiały wskutek wiosennych przymrozków, gradu czy też suszy" – wskazano w komunikacie ministerstwa rolnictwa.
Minister: w Polsce marnuje się mnóstwo żywności. Trzeba postawić na edukację
Ponadto Siekierski poinformował o przygotowanych mechanizmach pomocy rolnikom, których gospodarstwa zostały poszkodowane przez powódź.
Potwierdził też, że środki na pomoc w tym zakresie są zabezpieczone.
Eksport żywności
„Nasza obecność w Unii Europejskiej, to dobry czas dla polskiego rolnictwa. Obecnie Polska 40 procent swojej żywności eksportuje” – zaznaczył Siekierski.
„Bardzo zabiegam o wzmocnienie dyplomacji gospodarczej. Chciałbym, aby w ambasadach było więcej przedstawicieli rolnych, którzy będą lepiej wspierać naszych handlowców i nasze przedsiębiorstwa” - przekonywał minister.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś