Limit zbioru ślimaka winniczka bez zmian
150 ton ślimaków winniczków będzie można zebrać w tym roku w woj. lubuskim. Limit jest taki sam, jak w kilku poprzednich sezonach. Mięczaki będzie można zbierać od 20 kwietnia do końca maja, trzeba jednak posiadać na to zezwolenie.
Joanna Markow z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gorzowie Wlkp. poinformowała, że trwa przyjmowanie wniosków od osób i firm uprawniających do prowadzenia zbioru winniczków i ich przetwarzania.
Grzywna, a nawet areszt za zbieranie ślimaków
Ślimaki będzie można zbierać w całym regionie, poza obszarem parków narodowych i rezerwatów przyrody.
Wprowadzono limity dla poszczególnych gmin. Największe ilości (do 10 ton) będzie można zebrać w 17 gminach: Lubiszyn, Kłodawę, Bogdaniec, Drezdenko, Skwierzynę, Lubniewice, Gubin, Żagań, Kożuchów, Zabór, Kargową, Trzebiechów, Zieloną Górę, Szczaniec, Zbąszynek, Babimost i Dąbie.
Z kolei najmniej mięczaków (do tony) będzie można pozyskać na terenie sześciu gmin: Santok, Torzym, Bytnica, Brzeźnica, Wymiarki i Łęknica.
- Nie można zbierać ślimaków, których muszla ma mniej niż 30 mm średnicy. Mniejsze osobniki, nawet jeśli przypadkowo trafią do skupu, muszą zostać wypuszczone na wolność w miejscach gwarantujących im przetrwanie - przypomniała Markow.
W 2018 r. w Lubuskiem pozyskano zaledwie 751 kg winniczków, w 2017 r. - 11,6 tony, a w 2016 r. - 65,2 tony.
Ślimakami spod Pasłęka zajadają się Francuzi, Włosi i Hiszpanie
Powołując się na informacje od podmiotów, które mają zezwolenia RDOŚ na zbiór ślimaków Markow wyjaśniła, że głównym powodem zmniejszania ilości pozyskanych winniczków są zbyt wysokie temperatury w okresie zbiorów, połączone z małymi opadami, a także zmniejszająca się liczba chętnych zbieraczy.
Większość winniczków zebranych na terenie woj. lubuskiego trafia na eksport, do krajów Europy Zachodniej. Najlepsze miejsca do zbierania winniczków to: wilgotne lasy liściaste i mieszane, większe ogrody, parki, winnice, brzegi zbiorników wodnych, zarośla, przydroża i rumowiska.
Winniczek (Helix pomatia) żyje około 5 lat, osiągając dojrzałość płciową w wieku 3 lat. Jeden ślimak składa blisko 60 jaj. Młode przychodzą na świat w maju.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś