Krajowa Rada Drobiarstwa: Potępiamy wszelkie próby dyskredytowania jakości polskiego mięsa
Polskie mięso drobiowe było, jest i będzie bezpieczne. Zarówno warunki chowu, jak i produkcji są na każdym etapie pod stałym nadzorem państwowych instytucji, żeby produkty były w pełni bezpieczne dla zdrowia konsumentów - podkreśliła we wtorek Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza.
Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG) wydała we wtorek oświadczenie, w którym odnosi się do publikacji "Gazety Wyborczej", zgodnie z którą za ostatnie przypadki śmierci kotów miał odpowiadać wirus ptasiej grypy wykryty w surowym mięsie.
Organizacja branżowa zrzeszająca producentów i sprzedawców mięsa drobiowego podkreśliła, że "zdecydowanie potępiamy wszelkie próby dyskredytowania jakości polskiego mięsa drobiowego i podkreślamy, że polskie mięso drobiowe było, jest i będzie bezpieczne". "Zarówno warunki chowu, jak i produkcji są na każdym etapie pod stałym nadzorem państwowych instytucji, które przeprowadzają wiele procedur kontrolnych i dbają o to, żeby produkty były w pełni bezpieczne dla zdrowia konsumentów" - dodano.
Mięso drobiowe będzie droższe?
Gonienie za sensacją
KRD-IG wskazała, że rozpowszechnianie niepotwierdzonych informacji w zakresie związku między chorobą a mięsem drobiowym jest krzywdzące dla organizacji i jej członków.
"Takie informacje wzbudzają nieuzasadniony niepokój wśród konsumentów tych produktów i obniżają ich zaufanie do producentów wyrobów mięsnych. Odnosimy wrażenie, że publikacja Gazety Wyborczej jest gonieniem za sensacją i ma na celu wyłącznie zwiększenie tzw. klikalności tekstu" - napisano w oświadczeniu.
Organizacja branżowa oceniła, że przedmiotowy artykuł „GW” zawiera "szereg niezweryfikowanych i niepotwierdzonych informacji", od których - jak podkreślono - dystansują się nawet autorzy badań przytaczanych w tekście.
"Domagamy się zaprzestania publikowania informacji, które nie znajdują odzwierciedlenia w oficjalnych komunikatach służb państwowych. Aktualna wiedza naukowa nie pozwala bowiem na jednoznaczne powiązanie skarmianego mięsa drobiowego z wystąpieniem grypy ptaków H5N1 u kotów domowych. Dotychczasowe komunikaty Głównego Lekarza Weterynarii oraz Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach wskazują, że na chwilę obecną nie udało się ustalić źródła zakażeń" - zaznaczono w oświadczeniu.
Krajowa Rada Drobiarstwa zapewniła, że jest zainteresowana rzetelnym i dogłębnym wyjaśnieniem oraz zbadaniem tego, w jaki sposób dochodzi do transmisji wirusa H5N1 na koty.
Próbki z naruszeniem zasad
"Jednocześnie jesteśmy przekonani, że badania takie powinny zostać wykonane przez właściwe dla tej materii służby weterynaryjne i sanitarne, a także winny być zrealizowane w sposób profesjonalny, zgodny ze sztuką naukową i z poszanowaniem elementarnych zasad metodologicznych i metodycznych" - dodano.
Zakażenie wirusem ptasiej grypy jest dla ludzi niebezpieczne, ale zdarza się niezwykle rzadko
Organizacja przywołała też komunikat Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego, w którym wskazano, że przeanalizowane dotychczas wirusy grypy ptaków H5N1 od kotów wywodzą się z jednego, niezidentyfikowanego źródła, powiązanego z wirusami H5N1 krążącymi w ostatnich tygodniach wśród dzikich ptaków w Polsce.
"Ponadto analiza molekularna wskazuje na obecność mutacji zwiększających adaptację wirusa do ssaków. To właśnie dzikie ptactwo jest według obecnego stanu wiedzy najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia kotów" - podkreślono.
Izba odniosła się również do przywołanych w artykule gazety badań próbek. Według KRD-IG zostały one pobrane "z naruszeniem elementarnych zasad sterylności, bez zachowania jakichkolwiek reguł i metod poboru materiału badawczego".
W ostatnim czasie służby weterynaryjne zanotowały zwiększoną liczbę przypadków infekcji kotów domowych, przebiegających z objawami oddechowo-neurologicznymi i wysoką śmiertelnością. Zgodnie z komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii, wyniki badań wskazują jako przyczynę zakażenia zwierząt wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków A/H5N1.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś