KOWR przejmie długi gospodarstwa w zamian za ziemię
Wkrótce ma wejść w życie znowelizowane rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo rolne, które nie podlegają egzekucji sądowej.
Skala problemów finansowych znacznej liczby polskich gospodarstw skłoniła rządzących do stworzenia nowych rodzajów pomocy. W walce z długami ma sekundować gospodarzom tworzony jeszcze Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Na wsi więcej biedy niż w mieście. Czasem aż piszczy
Wkrótce ma wejść w życie znowelizowane rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji sądowej. Nowe przepisy mają też sprawić, że działalność komorników będzie bardziej przejrzysta.
Dla licznego grona zadłużonych rolników, zwłaszcza tych najbardziej, szansą na odzyskanie płynności finansowej ma być przygotowywana przez resort rolnictwa ustawa o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwo.
Wiceminister Rafał Romanowski tłumaczył posłom z sejmowej komisji rolnictwa, że projekt ustawy przewiduje cztery formy pomocy dla producentów:
- preferencyjny kredyt restrukturyzacyjny na spłatę zadłużenia z dopłatami do oprocentowania ze środków Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
- udzielenie przez ARiMR pożyczek na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych
- udzielenie przez tworzony Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (swoje zadania będzie realizował od 1 września) gwarancji spłaty bankowych kredytów restrukturyzacyjnych
- możliwość przejęcia zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwo rolne przez KOWR w zamian za przekazanie użytków rolnych do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa
Gospodarstwa toną w długach. Skąd się biorą problemy finansowe?
Prawa rolników związane z przekazaniem ziemi mają być proste i przejrzyste. Po pierwsze gospodarze mają mieć pierwszeństwo dzierżawy przekazanych nieruchomości rolnych. Po drugie będą mieli możliwość zakupu tej ziemi w okresie nie krótszym niż 5 lat od dnia przejęcia jej do państwowego zasobu.
- Aby rolnik mógł nadal pracować na tych gruntach, przekazuje je do Zasobu. Oczywiście potrzebny jest plan restrukturyzacji gospodarstwa i to nie podlega dyskusji. Rolnik przekazuje ziemię do Zasobu, mając prawo pierwszeństwa dzierżawy gruntu, czyli może nadal na tych gruntach pracować. Dopiero po upływie pięciu lat, jeżeli zrestrukturyzuje zobowiązania bankowe, będzie mógł skorzystać z prawa pierwokupu gruntów - precyzował założenia ustawy wiceminister.
Podczas posiedzenia komisji rolnictwa inną szansę dla zadłużonych gospodarz wskazywał Dariusz Kwiatkowski, doradca restrukturyzacyjny i radca prawny. Przypominał, że od 1 stycznia 2016 r. istnieje prawo restrukturyzacyjne.
Babalski tworzy KOWR. Najtrudniejsze sprawy personalne
Zaapelował, by pochylono się nad tym, jak znaleźć fundusze na rozpoczęcie restrukturyzacji.
Jego zdaniem, gdyby rolnicy, wobec których już rozpoczęto egzekucję, mieli kilkanaście tysięcy złotych na start działań i przygotowanie planu restrukturyzacyjnego przez profesjonalnego doradcę, to ich problemy dałoby rozwiązać się w istniejących instytucjach.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś