Na wsi więcej biedy niż w mieście. Czasem aż piszczy
Gospodarstwa domowe rolników nadal należą do szczególnie narażonych na doświadczanie skrajnego ubóstwa. Główny Urząd Statystyczny przedstawił właśnie dokument pt. "Zasięg ubóstwa ekonomicznego w Polsce w 2016 r." stworzony na podstawie badania budżetów gospodarstw domowych.
W 2016 roku generalnie odnotowano znaczący spadek zasięgu ubóstwa skrajnego (minimum egzystencji uwzględnia jedynie potrzeby, których zaspokojenie nie może być odłożone, a konsumpcja niższa od tego poziomu prowadzi do biologicznego wyniszczenia) oraz ubóstwa relatywnego (ustalonego na poziomie 50 proc. średnich wydatków ogółu gospodarstw).
Gospodarstwa toną w długach. Skąd się biorą problemy finansowe?
W ubóstwie skrajnym żyło prawie 5 proc. osób (wobec niecałych 7 proc. w 2015 r.), a w ubóstwie relatywnym nieco mniej niż 14 proc. (16 proc.). "Obserwowane w 2016 r. ograniczenie rozmiarów ubóstwa skrajnego oraz relatywnego dotyczyło zdecydowanej większości analizowanych grup ludności, w tym wszystkich grup społeczno-ekonomicznych" - podaje GUS.
Wśród tych grup są także rolnicy oraz mieszkańcy wsi i małych miasteczek. Należą oni do grup szczególnie narażonych na doświadczanie ubóstwa skrajnego. Zresztą społeczna i terytorialna mapa zagrożenia ubóstwem w Polsce nie zmienia się istotnie od lat.
W 2016 r. zasięg ubóstwa skrajnego na wsi był 2,5-krotnie wyższy niż w miastach - zaznacza GUS. "Różnica ta jest szczególnie wyraźna, gdy sytuację na wsi porównuje się z sytuacją w największych miastach (500 tys. lub więcej mieszkańców). W skrajnym ubóstwie żyło w 2016 r. roku prawie 3 proc. mieszkańców miast, a na wsi odsetek osób żyjących poniżej minimum egzystencji wyniósł 8 proc." - wyliczył urząd.
W ubiegłym roku najwyższą stopę ubóstwa odnotowano w województwach warmińsko-mazurskim, podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim i wielkopolskim (po ok. 8-9 proc.), a najniższą w lubuskim, łódzkim, dolnośląskim, śląskim i mazowieckim (po ok. 2-3 proc.).
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś