Inwestycje w gospodarstwach nie będą blokowane? Kołodziejczak odpowiada
Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak odpowiedział na pytanie, czy rząd planuje w najbliższym czasie wprowadzić ułatwienie prowadzenia inwestycji rolnych na terenach wiejskich.
Blokowanie inwestycji w gospodarstwach, zwłaszcza przez napływowych, nowych mieszkańców wsi, to temat rzeka i jednocześnie temat, który wraca jak bumerang. Coraz częstsze problemy z prowadzeniem inwestycji rolnych na terenach wiejskich protestujący ostatnio farmerzy zgłosili m.in. posłowi Grzegorzowi Rusieckiemu (Koalicja Obywatelska, w minioną niedzielę wygrał wybory na prezydenta Leszna).
Zapach wsi pod ochroną? To dobry pomysł
„Często słyszymy o przeprowadzce ludzi z miasta na wieś, którym przeszkadza niemiły zapach czy prowadzenie prac na polach w godzinach nocnych. Polska wieś musi produkować, by nie zabrakło na naszym rynku towarów, dlatego powinniśmy dążyć do ułatwienia prowadzenia gospodarstw i inwestycji na terenach wiejskich” – wskazał parlamentarzysta w swojej interpelacji, powstałej w następstwie rozmów z rolnikami.
Poseł Rusiecki wystosował w niej ważne pytanie: „Czy polski rząd planuje w najbliższym czasie wprowadzić ułatwienie prowadzenia inwestycji rolnych na terenach wiejskich? Jeżeli tak, to jakie przepisy zostaną zmienione?”.
W odpowiedzi wiceminister Michał Kołodziejczak poinformował, że w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi „analizowane są wszystkie napływające sygnały dotyczące warunków prowadzenia działalności rolniczej”.
Jak podkreślił Kołodziejczak, funkcja produkcyjna, umożliwiająca zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju, jest jedną z podstawowych funkcji obszarów wiejskich.
„Dlatego organy odpowiedzialne za planowanie przestrzenne i zagospodarowanie terenów, powinny w taki sposób kształtować przestrzeń na obszarach wiejskich, aby tworzyła ona harmonijną całość przy uwzględnieniu wszelkich uwarunkowań środowiskowych, kulturowych, społeczno-gospodarczych oraz estetycznych” – dodał wiceminister.
Reforma "przestrzenna" wchodzi w życie. Czy pomoże w ochronie produkcji rolniczej?
Przypomniał, że 24 września 2023 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw.
„Reforma planowania przestrzennego wprowadza daleko idące zmiany w zakresie możliwości lokalizowania różnego rodzaju inwestycji, w tym budynków inwentarskich. Zasadniczą zmianą jest zastąpienie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy planem ogólnym (nowy dokument planistyczny). W jego ramach mają być tworzone określone strefy planistyczne, w tym strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową (gdzie w profilu dodatkowym może być wprowadzony teren wielkotowarowej produkcji rolnej) oraz strefa produkcji rolniczej (gdzie w profilu podstawowym ma być dopuszczalna wielkotowarowa produkcja rolnicza). Tworząc odpowiednie strefy planistyczne, nastąpi ograniczenie przenikania różnych funkcji, co w konsekwencji wpłynie na ograniczenie licznych konfliktów przestrzennych, które towarzyszą m.in. bliskiemu sąsiedztwu zabudowy związanej z rolnictwem z zabudową stricte mieszkaniową” - zaznaczył Michał Kołodziejczak.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś