Reforma "przestrzenna" wchodzi w życie. Czy pomoże w ochronie produkcji rolniczej?
Właśnie weszły w życie przepisy głęboko reformujące proces planowania i zagospodarowania przestrzennego - informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT), zapowiadając cykl szkoleń, by wspomóc pracę urzędników w samorządach.
Resort przypomina, że nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadza nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny gminy w randze aktu prawa miejscowego, który ma być uchwalany obligatoryjnie dla całego obszaru gminy. Gminy będą miały czas na jego uchwalenie do 1 stycznia 2026 r.
Polacy nadal ciągną na wieś. Dla rolników to raczej kiepskie perspektywy
Bardziej elastyczny system planowania
„Nie pozostawiamy samorządów samym sobie, dajemy im realne narzędzia do planowania przestrzeni. Ponadto przygotowaliśmy zmiany w procedurze usprawniające opracowanie planów miejscowych oraz zintegrowany plan inwestycyjny, czyli nową, szczególną formę planu miejscowego pozwalającą na szybkie i transparentne przygotowanie terenów pod inwestycje. To wszystko stwarza szanse na szybsze pozyskiwanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe i tym samym większą podaż mieszkań” – podkreśla cytowany w komunikacie minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
„Główną ideą, która nam przyświecała, było to, żeby tak zreformować system planowania przestrzennego, by był on bardziej elastyczny i by gminy mogły sprawniej oraz szybciej uchwalać nowe i zmieniać już obowiązujące akty planowania przestrzennego” - dodaje wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.
Jak tłumaczy resort, zmiany w planowaniu przestrzennym są również wynikiem prowadzonej integracji systemów planowania społeczno-gospodarczego z planowaniem przestrzennym. Jest to metoda na wzmocnienie roli planowania przestrzennego w procesie realizacji polityki rozwoju.
Reforma przestrzenna da zielone światło OZE
Polityka przestrzenna elementem strategii
„W wyniku integracji systemów planowania, plan ogólny gminy, w zakresie ustalenia kierunków zagospodarowania przestrzennego, zastąpi dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, podczas gdy polityka przestrzenna gminy stanie się elementem strategii jej rozwoju. Plan ogólny gminy będzie dokumentem zawierającym wyłącznie podstawowe ustalenia, które pozwolą gminie zaplanować zrównoważony i harmonijny rozwój. Co ważne, jego ustalenia będą podstawą nie tylko do uchwalania planów miejscowych, ale także do wydawania decyzji o warunkach zabudowy (…) W projekcie doprecyzowano przepisy dotyczące decyzji o warunkach zabudowy, m.in. przez możliwość określenia przez gminę w planie ogólnym gminy obszaru, na którym będzie można wydać taką decyzję, oraz ograniczono maksymalny zasięg obszaru analizowanego do 200 m” – wskazuje w komunikacie MRiT.
Zapowiada jednocześnie szkolenia dla urzędników samorządowych. Zaplanowano je na październik.
Warto dodać, że ministerstwa wielokrotnie wskazywały wdrażaną obecnie reformę planowania przestrzennego jako jeden z potencjalnych elementów ochrony przestrzeni dla produkcji rolniczej, której zagrażają zwłaszcza napływowi mieszkańcy wsi.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś