Ile państwowej ziemi jest w dzierżawie?
W 2024 r. administrujący państwowymi nieruchomościami rolnymi Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wydzierżawił 43 tys. ha ziemi, czyli o 65 proc. więcej niż w 2023 r.
Gospodarowanie nieruchomościami będącymi w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP) to jedno z głównych zadań KOWR. Jak poinformowano na konferencji Ośrodka, na koniec grudnia 2024 r. w ZWRSP znajdowało się 1 mln 330 tys. ha, z tego w dzierżawie pozostawało 1 mln 50 tys. ha (na podstawie 70,3 tys. umów).
Duża skuteczność przetargów na dzierżawę
„W 2024 r. KOWR wydzierżawił 43 tys. ha ziemi, czyli o 65 proc. więcej niż w 2023 r., podpisał 3,8 tys. umów – to jest ponad 800 więcej niż rok wcześniej oraz przedłużył 6,2 tys. umów dzierżawy tj. o 1/3 więcej w porównaniu do 2023 r. Ponadto skuteczność przetargów na dzierżawę sięgała 90 proc.” – poinformował, cytowany w komunikacie, Tomasz Ciodyk, zastępca dyrektora generalnego KOWR.
Czynsz niższy przy przedłużaniu dzierżawy niż dla nowych dzierżawców? Resort odpowiada
Wyjaśnił, że w 2024 r. Ośrodek współpracował z MRiRW nad rozporządzeniem regulującym przeprowadzanie przetargów na dzierżawę ośrodków produkcji rolniczej (OPR).
„Obecnie w kraju funkcjonują trzy ośrodki produkcji rolniczej utworzone na nieruchomościach wyodrębnionych z ZWRSP. Jest już zgoda ministra rolnictwa na powstanie kolejnych. Jednak skala tworzenia OPR-ów nie będzie duża” – przekazywał Ciodyk.
Nowe spółdzielnie i biogazownie rolnicze
KOWR w 2024 r. prowadził także działania nastawione na wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE) – m.in. informacyjno-promocyjne i edukacyjne.
„KOWR zarejestrował 35 nowych spółdzielni energetycznych oraz 13 nowych instalacji biogazowni rolniczych. Przeprowadził też 5 projektów edukacyjnych, w ramach których zrealizował 25 spotkań szkoleniowych, w tym dotyczących mikrobiogazowni, biogazowni rolniczych, biogazu rolniczego, certyfikacji biogazowni rolniczych, spółdzielni energetycznych. Łącznie przeszkolono ok. 1500 osób” – wyliczał Jan Szopiński, także zastępca szefa Ośrodka.
Dzierżawa a zwrot akcyzy z paliwa rolniczego. Komu przysługuje wsparcie?
Promocja produktów i program dla szkół
Natomiast Lucjan Zwolak, również zastępca dyrektora generalnego KOWR przekazywał informacje o działaniach w zakresie promocji produktów rolno-spożywczych w kraju. Zapewniał, że w minionym roku KOWR przeprowadził około 400 różnych działań, które w większości były realizowane pod hasłem #KupujŚwiadomie.
Ponadto wspominano o realizowanych przez Ośrodek Programie dla szkół oraz Programie Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021–2025 (FEPŻ).
„Celem pierwszego programu jest promowanie wśród dzieci zdrowej diety bogatej w owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne, a także utrwalanie zdrowych nawyków żywieniowych. Rokrocznie w programie bierze udział około 1 mln 700 tys. uczniów ze szkół podstawowych. Dodatkowo uczestniczą oni w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych” – tłumaczył Henryk Smolarz, dyrektor generalny KOWR.
Jak dodawał, zadaniem drugiego programu jest wspieranie osób najbardziej potrzebujących w kraju. Z pomocy w ramach Programu FEPŻ korzysta około 1,3 mln uprawnionych osób.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś