Dzierżawa a zwrot akcyzy z paliwa rolniczego. Komu przysługuje wsparcie?
Czy zwrot podatku akcyzowego, zwartego w cenie tzw. paliwa rolniczego, przysługuje dzierżawcy jako de facto posiadaczowi zależnemu? Takie jest stanowisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).
Resort rolnictwa w tym kontekście podkreśla, że zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej przysługuje producentom rolnym – osobom fizycznym, osobom prawnym lub jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, będącym posiadaczami gospodarstw rolnych w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.
Posiadaczem i właściciel, i dzierżawca
„W rozumieniu Ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych (z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza) o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej” – wyjaśnia w swoim serwisie internetowym MRiRW.
Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze – tak to wygląda w 2025 r.
I zwraca uwagę, że zgodnie z Ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, w tym dzierżawca (posiadacz zależny).
Nawet gdy dzierżawa jest tylko ustna
„W przypadku gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot posiadania samoistnego i posiadania zależnego, zwrot podatku przysługuje posiadaczowi zależnemu, tj. dzierżawcy, również w przypadku jeżeli dzierżawi on grunty na podstawie ustnej umowy, czy też wtedy, gdy dzierżawa nie jest wykazana w ewidencji gruntów i budynków” – przekazuje resort rolnictwa w sekcji „Najczęściej zadawane pytania dotyczące zwrotu podatku akcyzowego od zakupionego paliwa rolniczego” (całość jest tutaj).
O tym, jak wygląda zwrot akcyzy zawartej w paliwie wykorzystywanym do produkcji rolnej w 2025 r. pisaliśmy tutaj.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś