Czynsz niższy przy przedłużaniu dzierżawy niż dla nowych dzierżawców? Resort odpowiada
Zgodnie z przepisami, nowy czynsz dzierżawny za dzierżawę nieruchomości, dla której przedłużany jest okres dzierżawy, nie może być niższy od dotychczasowego – podkreśla Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).
„W trakcie licznych spotkań z rolnikami z woj. kujawsko-pomorskiego, obok wielu ważnych spraw, podnoszona jest kwestia zróżnicowanej ceny wywoławczej na dzierżawę gruntów państwowych w danym roku, przy tej samej klasie ziemi, a mianowicie, że cena ta, przy przedłużaniu dotychczasowych umów z dzierżawcami, jest niższa od ceny na grunty przeznaczone z zasobów do dzierżawy przez potencjalnych, nowych dzierżawców” – wskazała w wystosowanej interpelacji posłanka Agnieszka Maria Kłopotek (PSL).
![mrirw, zwrot akcyzy, paliwo rolnicze, akcyza w paliwie](/gfx/agropolska/_thumbs/pl/defaultaktualnosci/30/2918/1/dzierzgospo_fot._dk,lIN73mShlVTPprnSWaum.jpg)
Dzierżawa a zwrot akcyzy z paliwa rolniczego. Komu przysługuje wsparcie?
I zapytała, „czy rzeczywiście tak jest, a jeśli to prawda, jakie argumenty przemawiają za takim zróżnicowaniem przy tej samej klasie ziemi rolniczej?” oraz „czy nie należałoby jednak ujednolicić te zasady, by nie różnicować dotychczasowych dzierżawców z potencjalnymi, nowymi dzierżawcami?”.
Stały czynsz dzierżawny w przetargu
W odpowiedzi MRiRW podkreśla, że zgodnie z art. 39 ust. 1 Ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, wydzierżawienie nieruchomości rolnych wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP), co do zasady, następuje w drodze przetargu ofert pisemnych lub publicznego przetargu ustnego.
„Dzierżawcą nieruchomości zostaje oferent, który zaproponował najwyższy czynsz dzierżawny (w przetargu ustnym - licytacyjnym) lub uzyskał najwyższą liczbę punktów dla przyjętych do przetargu kryteriów wyboru najkorzystniejszej oferty (w trybie przetargu ofert pisemnych). Od dnia wejścia w życie przepisów Ustawy z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości ZWRSP, tj. od 30 kwietnia 2016 r., na wybór najkorzystniejszej oferty w przetargu ograniczonym do rolników indywidualnych nie ma wpływu wysokość czynszu dzierżawnego za przedmiot dzierżawy. Czynsz w takim przetargu jest stały i obecnie ustalany jest na podstawie regulacji rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 1 sierpnia 2016 r. w sprawie sposobu ustalania wysokości czynszu dzierżawnego w umowach dzierżawy nieruchomości ZWRSP” – wyjaśnia resort rolnictwa.
Minimalny poziom czynszu dzierżawnego
Jak dodaje, powyższe rozporządzenie jest również podstawą do ustalania czynszu wywoławczego w przetargach licytacyjnych oraz minimalnego poziomu czynszu dzierżawnego w umowach, w których ustalone są warunki na jakich następuje przedłużenie dzierżawy.
![czynsz dzierżawny, ceny dzierżawy, państwowa ziemia, dzierżawa](/gfx/agropolska/_thumbs/pl/defaultaktualnosci/65/18483/1/czynszgus_fot._dk,lIN73mShlVTPprnSWaum.jpg)
Pszenica tańsza – co będzie z czynszami dzierżawnymi?
Ponadto zgodnie z ww. rozporządzeniem, wysokość czynszu dzierżawnego za grunty ustalana jest przy uwzględnieniu rodzaju użytku, klasy bonitacyjnej gruntu oraz okręgu podatkowego, na terenie którego znajduje się rozdysponowywana nieruchomość, zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 10 grudnia 2001 r. w sprawie zaliczenia gmin oraz miast do jednego z czterech okręgów podatkowych.
Nowy czynsz dzierżawny nie może być niższy
„W myśl art. 39 ust. 2 pkt 1 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, nowy czynsz dzierżawny za dzierżawę nieruchomości, dla której przedłużany jest okres dzierżawy nie może być niższy od dotychczasowego. W związku z tym w umowach dzierżawy, w których obowiązujący czynsz jest wyższy niż wyliczony na podstawie przepisów rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie sposobu ustalania wysokości czynszu dzierżawnego w umowach dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, wysokość czynszu pozostawiana jest bez zmian” – precyzuje MRiRW.
I tłumaczy, że w sytuacji, gdy czynsz w przedłużanej umowie dzierżawy jest niższy niż czynsz wyliczony na podstawie przepisów tego rozporządzenia, jest on podnoszony do poziomu czynszu wywoławczego.
„Co do zasady, czynsz ustalany jest odrębnie od gruntów i odrębnie od budynków, budowli i urządzeń. Czynsz w obu tych kategoriach nie może być niższy niż czynsz dotychczasowy i nie może być niższy niż czynsz wywoławczy” – zaznacza resort.
KOWR bez wpływu na oferowane czynsze
Jednocześnie zwraca uwagę, że, że administrującymi państwowymi gruntami Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) nie ma wpływu na wysokość czynszu oferowanego przez uczestników przetargu licytacyjnego.
![dzierżawa ziemi, ceny dzierżawy, dzierżawcy, ziemia rolna](/gfx/agropolska/_thumbs/pl/defaultaktualnosci/65/18473/1/cendzierz_fot._dk,lIN73mShlVTPprnSWaum.jpg)
Ceny dzierżawy ziemi wciąż podbijane, choć opłacalność w rolnictwie kuleje
„Jeśli po zawarciu umowy dzierżawca nie wywiązuje się ze zobowiązań finansowych, KOWR może rozwiązać taką umowę w drodze jednostronnego oświadczenia woli. Ponadto w myśl postanowień umowy dzierżawy KOWR przysługuje prawo podwyższenia czynszu w przypadku zmiany aktualnego rozporządzenia polegającego na podwyższeniu stawek czynszu za poszczególne składniki objęte umową dzierżawy lub po upływie każdych 10 lat dzierżawy, o ile umowa została zawarta na okres dłuższy niż 10 lat” – wylicza ministerstwo.
Jak zapewnia, w umowie dzierżawy KOWR zastrzega sobie prawo podwyższenia wysokości czynszu, nie więcej jednak niż do wysokości wynikającej z aktualnie obowiązującego rozporządzenia.
„O nowej wysokości czynszu dzierżawca zostaje powiadomiony pisemnie z odpowiednim wyprzedzeniem, stosownie do postanowień umowy” – podsumowuje resort rolnictwa.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś