Dzięki pracy leśników urosną miliony nowych drzew

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: LP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
12-02-2018,14:55 Aktualizacja: 12-02-2018,15:22
A A A

Ponad 840 ton nasion drzew liściastych, 7,7 tys. kg drzew iglastych i prawie 635 kg krzewów liściastych zebrano w Lasach Państwowych w ubiegłym roku.

Do czego posłużą nasiona? Do wyhodowania sadzonek, z których powstanie nowy las. Każdego roku w całej Polsce leśnicy sadzą ok. 500 mln drzew.

Nasiona zbierane są w specjalnie do tego wytypowanych drzewostanach, które charakteryzują się pożądanymi cechami jakościowymi i zdrowotnymi. Wybór odpowiednich drzew ma na celu przekazanie najcenniejszych genów przyszłym pokoleniom lasu - informuje Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych.

zmiany klimatu, Komitet do spraw Lasów i Przemysłu Drzewnego EKG ONZ, Europejska Komisja do spraw Leśnictwa, lasy

W walce ze zmianami klimatu potrzebne są zdrowe i produktywne lasy

Realizacja koncepcji zrównoważonego rozwoju oraz walka ze zmianami klimatu wymagają zdrowych i produktywnych lasów - mówią przedstawiciele ONZ. Polska promuje pomysł pochłaniania CO2 z atmosfery przez lasy i wykorzystywania go...
Ponieważ gatunki rodzimych drzew leśnych nie owocują każdego roku obficie, konieczny jest ich zbiór i magazynowanie na lata mniejszego urodzaju. Wielkość owocowania drzew jest zależna od właściwości gatunku oraz panujących warunków środowiska.

Niedawno zakończono zbiór szyszek sosny zwyczajnej, do specjalnych toreb szyszkarzy trafiło ich prawie 360 ton. Po obróbce, czyli wstępnym oczyszczeniu, podsuszeniu, odskrzydleniu otrzymano z nich ok. 7,5 tys. kg nasion.

Jednak największym wyzwaniem, któremu muszą sprostać leśnicy jest zbiór oraz przechowanie nasion dębów oraz buka. U dębu szypułkowego i bezszypułkowego lata nasienne, a więc lata urodzaju występują średnio co 5-8 lat, natomiast u buka przerwa pomiędzy latami urodzaju jest jeszcze dłuższa. Dlatego tak ważne jest zebranie żołędzi i bukwi (nasion buka) w okresie obfitości i wykorzystywanie ich w okresach uboższych.

W minionym roku we wszystkich regionalnych dyrekcjach LP zebrano aż 810 ton nasion dębu szypułkowego i bezszypułkowego. Rekordzistą w zbiorze żołędzi okazała się RDLP w Toruniu, gdzie zebrano aż 195 ton.

[WIDEO] Zbieranie nasion drzew to bardzo czasochłonne i wymagające zajęcie



drzewa, burza, wichura, wiatr zniszczył las, Lasy Państwowe, drewno, zniszczenia

Sprzątanie lasów po nawałnicach potrwa nawet kilka lat

Uprzątnięcie terenów dotkniętych nawałnicami potrwa do 2019 r - mówiła w środę rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska. Dodała, że potrzeba 80-100 lat, by na tych terenach z powrotem pojawił się dorosły las. -...
Natomiast najwięcej bukwi zebrano w szczecineckiej dyrekcji LP, było to prawie 6 tys. kg z 18 tys. kg zebranych we wszystkich dyrekcjach Lasów.

Część nasion, które nie zostaną wykorzystane do produkcji sadzonek, trafi do przechowalni. Tam, w odpowiednich warunkach będą czekały na okres, w którym dostępność nasion w lesie będzie ograniczona.

Większość drzew gatunków liściastych, np. brzoza brodawkowata, lipa drobnolistna, klon zwyczajny, klon jawor, olsza czarna, wiązy czy czereśnia ptasia owocują obficie co dwa lata.

Zdarzają się nawet okresy, w których duży wysyp nasion występują każdego roku. Dlatego nasiona tych drzew zbiera się w znacznie mniejszych ilościach, leśnicy gromadzą ich zaledwie kilkaset kilogramów rocznie.

pszczelarstwo, bartnictwo, pszczoły, owady zapylające, pszczelarstwo leśne, sggw

Pszczoły wracają do lasów. Powstają barcie i kłody bartne

Polska jako jedyny kraj UE podjęła próbę przywrócenia bartnictwa. Największym przedsięwzięciem jest projekt "Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach" realizowany przez cztery nadleśnictwa z...
Niestety, nie wszystkie nasiona są odpowiedniej jakości, to oznacza, że nie ze wszystkich można wyhodować sadzonki.

Przyjmując, że tysiąc nasion sosny zwyczajnej waży 6-6,5 grama, tylko z nasion pozyskanych w tym roku, czyli ok. prawie 360 ton, leśnicy mogliby potencjalnie wyhodować ponad 125 mln sadzonek.

Warto wiedzieć, że we wszystkich szkółkach Lasów Państwowych każdego roku hoduje się ok. 800 mln sadzonek drzew i krzewów. Nadal najwięcej jest sadzonek sosny zwyczajnej, ok. 38 proc., następnie dębu szypułkowego (ok. 19 proc.), buka zwyczajnego (12 proc.), dębu bezszypułkowego (ok. 7 proc.) oraz świerku pospolitego (ok. 6 proc.).

Pozostałych gatunków, m.in. jodły pospolitej, brzozy brodawkowatej, olszy czarnej, lipy drobnolistnej i szerokolistnej oraz modrzewiu europejskiego, łącznie hoduje się ok. 15 proc.

Poleć
Udostępnij