Cudzoziemcy mają chrapkę na polską ziemię? Ile kupili?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-05-2019,18:00 Aktualizacja: 14-05-2019,18:01
A A A

Liczba transakcji nabycia nieruchomości gruntowych przez cudzoziemców w 2018 r. wzrosła o 33 proc. w skali roku. Ale biorąc pod uwagę ogólną powierzchnię, raczej nie ma powodów do obaw przed rozkupowaniem polskiej ziemi.

Sprawozdanie z realizacji w 2018 r. ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców było przedmiotem niedawnego posiedzenia sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji.

prawo, ustawa, ziemia, zmiana ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego

Hektar dla każdego, czyli Senat za nowelizacją ustawy o obrocie ziemią

Senat poparł w czwartek nowelizację ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nie wnosząc poprawek. Według nowych przepisów działki rolne do 1 hektara oraz grunty położone w obrębie miast będzie mogła kupić osoba nie będąca rolnikiem. Za...

Dokument powstaje na podstawie danych dostarczanych przez sądy i notariuszy, czyli wypisów z aktów oraz kopii umów podpisanych notarialnie, odpisów europejskich poświadczeń spadkowych, odpisów prawomocnych orzeczeń o stwierdzeniu nabyciu spadku oraz kopii dokumentów złożonych do akt rejestrowych.

- Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca wymaga, co do zasady, zezwolenia MSWiA. Cudzoziemcy mają także obowiązek uzyskania zezwolenia na nabycie lub objęcie akcji lub udziałów w spółce, a także na każdą inną czynność dotyczącą udziałów lub akcji spółki handlowej z siedzibą w Polsce - przypominał Paweł Majewski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

- Przepisy dostosowane są jednak do wymogów prawa europejskiego, a w szczególności do swobód europejskich przysługujących obywatelom i przedsiębiorcom państw - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz Konfederacji Szwajcarskiej - dodał.  

użytkowanie ziemi, użytki rolne, grunty ugorowe, powierzchnia zasiewów, gus

Mniej upraw, więcej ugorów. GUS o użytkowaniu ziemi

Zmniejszenie powierzchni upraw trwałych i zwiększenie powierzchni gruntów ugorowanych w 2018 r. - takie są m.in. wnioski z badania gospodarstw dotyczącego użytkowania gruntów i powierzchni zasiewów, przeprowadzonego przez GUS....

W 2018 r. minister właściwy do spraw wewnętrznych wydał: 241 zezwoleń na nabycie 302 nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni 25 ha, w tym 41 zezwoleń na nabycie nieruchomości rolnych lub leśnych o łącznej powierzchni 14 ha.

Było też 89 zezwoleń na nabycie 109 lokali mieszkalnych i użytkowych o łącznej powierzchni 5668 m kw. oraz 5 zezwoleń na nabycie udziałów w spółkach, będących właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości położonych w Polsce o powierzchni 6,82 ha.

- Zezwolenia dotyczyły najczęściej nieruchomości położonych w województwach: mazowieckim, małopolskim, pomorskim, dolnośląskim i śląskim. Wśród podmiotów, którym wydano zezwolenia, dominowały te reprezentujące obywatelstwo lub kapitał Ukrainy i Białorusi - informował Majewski.

W 2018 r. minister wydał ponadto 8 decyzji odmawiających cudzoziemcom udzielenia zezwolenia na nabycie nieruchomości, lokali oraz akcji lub udziałów.

kowr, kupno ziemi, dzierżawa ziemi, ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego

KOWR korzysta z pierwokupu ziemi. Wydał dziesiątki milionów

Ponad 750 hektarów ziemi zdecydował się nabyć Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa od początku istnienia, korzystając z prawa pierwokupu. Ale to uprawnienie  realizuje tylko w niektórych przypadkach. Przywilej pierwokupu dla KOWR -...

Wynikało to z niewykazania trwałych więzi z Polską, bądź braku spełnienia innych ustawowych przesłanek uzasadniających wydanie zezwolenia.

- Z danych zgromadzonych w prowadzonym rejestrze wynika, iż cudzoziemcy zarówno na podstawie wymaganego zezwolenia, jak i bez obowiązku ubiegania się o zezwolenie w 2018 r. nabyli nieruchomości gruntowe o łącznej powierzchni 5 tys. ha - na podstawie 7334 zarejestrowanych transakcji, w tym nieruchomości rolne i leśne o łącznej powierzchni 798 ha - na podstawie 1044 zarejestrowanych transakcji oraz lokale mieszkalne i użytkowe o łącznej powierzchni 603 tys. m kw. – na podstawie 9197 transakcji - wyliczał wiceminister.

Do tego zarejestrowano 182 transakcje nabycia udziałów lub akcji w spółkach będących właścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości o łącznej powierzchni 3926 ha.

- W 2018 r. najwięcej nieruchomości gruntowych cudzoziemcy nabyli w województwach: śląskim, mazowieckim i łódzkim. Wśród nabywców dominowały podmioty reprezentujące obywatelstwo lub kapitał z Niemiec, Holandii i Luksemburga. Wzrosła liczba transakcji dotyczących nabycia nieruchomości gruntowych przez cudzoziemców. To wzrost o 33 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Większość transakcji objęta była umową EOG, głównie przez kapitał niemiecki, holenderski i luksemburski - wskazał wiceszef MSWiA.
 

Poleć
Udostępnij