KOWR korzysta z pierwokupu ziemi. Wydał dziesiątki milionów
Ponad 750 hektarów ziemi zdecydował się nabyć Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa od początku istnienia, korzystając z prawa pierwokupu. Ale to uprawnienie realizuje tylko w niektórych przypadkach.
Przywilej pierwokupu dla KOWR - jako organu działającego na rzecz Skarbu Państwa - wynika z Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Pojawia się w przypadku braku uprawnionego do pierwokupu dzierżawcy albo niewykonania przez niego tego prawa.
Ważna ustawa może być uchwalona w błyskawicznym tempie
Prawo pierwokupu nie przysługuje krajowemu ośrodkowi m.in. jeżeli nabywcą jest rolnik indywidualny i w wyniku nabycia następuje powiększenie gospodarstwa rodzinnego do powierzchni nie większej niż 300 ha użytków rolnych, a nabywana nieruchomość rolna położona jest w gminie, w której ma miejsce zamieszkania nabywca lub w gminie sąsiedniej.
Należy podkreślić, że jeżeli ma nastąpić sprzedaż nieruchomości rolnej, w stosunku do której ośrodkowi przysługuje prawo pierwokupu, strony transakcji (sprzedający i kupujący) zawierają u notariusza najpierw warunkową umowę sprzedaży.
Obejmuje ona wszystkie istotne postanowienia, w tym cenę sprzedaży. KOWR może w ciągu miesiąca od otrzymania warunkowej umowy sprzedaży wykonać przysługujące mu prawo pierwokupu ziemi. Składa wówczas oświadczenie w formie aktu notarialnego.
Z reguły nabywa daną nieruchomość za cenę określoną przez strony w warunkowej umowie sprzedaży. Ale - w uzasadnionych przypadkach - może występować do sądu o określenie ceny danej nieruchomości, jeżeli ta określona w warunkowej umowie sprzedaży rażąco odbiega od jej wartości rynkowej.
Głód ziemi wciąż spory. Hektar droższy o trzy tysiące
Jeżeli w ciągu miesiąca KOWR nie składa wspomnianego notarialnego oświadczenia o nabyciu danej nieruchomości, oznacza to, że rezygnuje z nabycia jej w drodze pierwokupu. I jak się okazuje, robi to w zdecydowanej większości przypadków.
Z danych resortu rolnictwa wynika bowiem, iż od 1 września 2017 r. (wówczas formalnie zaczął funkcjonować ośrodek) do 31 grudnia 2018 r., do Oddziałów Terenowych KOWR wpłynęło 1 707 warunkowych umów sprzedaży, dotyczących nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni 8 290 ha, w stosunku do których przysługiwało prawo pierwokupu.
W tym okresie KOWR złożył 31 oświadczeń o skorzystaniu z prawa pierwokupu w stosunku do nieruchomości rolnych o powierzchni 756,8349 ha. Kwota wymieniona w aktach notarialnych to 27 mln 314 tys. 380 zł.
W tym przedziale czasowym krajowy ośrodek nie korzystał natomiast z innego uprawnienia - nabycia nieruchomości rolnej w sytuacji, gdy wynika m.in. z zawarcia umowy innej niż umowa sprzedaży lub jednostronnej czynności prawnej lub orzeczenia sądu (ew. organu administracji publicznej) wydanego na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś