Problemy z rozrodem bydła z powodu chorób. Izba wnioskuje o zwrot kosztów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
10-02-2025,10:00 Aktualizacja: 10-02-2025,10:06
A A A

Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej (PIR) wnioskuje o wprowadzenie zwrotu 80 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na badania identyfikacyjne nosiciela oraz szczepienia przeciw chorobom dotykającym bydło: IBR, BVD oraz neosporozie.

„Coraz więcej gospodarstw prowadzących hodowlę bydła mlecznego ma problemy z rozrodem tych zwierząt, z zacieleniem oraz poronieniami, co generuje znaczne straty finansowe oraz trudności z dostępnością sztuk na remont stada” – wskazuje w swoim wystąpieniu PIR.

Problemy z rozrodem przez choroby bydła

Jak w nim przekonuje, w wielu przypadkach przyczyny problemów z rozrodem są związane z wystąpieniem chorób bydła: IBR (zakaźne zapalenie nosa i tchawicy bydła), BVD (wirusowa biegunka bydła i choroba błon śluzowych) lub neosporozy (choroba wywołana przez zakażenie pierwotniakami).

pryszczyca, bydło mleczne, bydło mięsne, choroba niebieskiego języka, FMD, BTV, główny lekarz weterynarii, hodowcy bydła

Bydło będzie badane na chorobę niebieskiego języka i pryszczycę

Główny lekarz weterynarii poinformował, że w przypadku badania stad z objawami klinicznymi choroby niebieskiego języka, wykonywana będzie także badanie w kierunku pryszczycy. Ognisko pryszczy w Niemczech wybuchło w stadzie, które w...

By chronić stada, rolnicy stosują szczepienia oraz zlecają badania identyfikacyjne nosicieli, lecz działania te wymagają znacznych nakładów finansowych, które trudno jest zabezpieczyć w związku z niestabilną sytuacją na rynkach rolnych.

Refundacja kosztów znacznym wsparciem

„Wprowadzenie refundacji 80 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na badania identyfikacyjne nosiciela oraz szczepienia przeciwko IBR, BVD i neosporozie, pozwoli zachęcić rolników do ich stosowania, zbudować zbiorową odporność na te choroby, ograniczyć ich występowanie oraz poprawić zdrowotność zwierząt i sytuację finansową gospodarstw rolnych” – przekonuje podlaska Izba.

Jej pismo w tej sprawie zostało skierowane do Krajowej Rady Izb Rolniczych, by ta wystąpiła następnie do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Poleć
Udostępnij