Bezrobocie spada u nas szybciej niż UE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Biznes Newseria, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-03-2015,10:20 Aktualizacja: 10-03-2015,9:16
A A A

- Rozwijamy program "Pierwszy biznes - wsparcie w starcie". To najniżej oprocentowana na rynku pożyczka (do wartości ok. 78 tys. zł) na utworzenia własnej działalności gospodarczej. Co ważne, jest ona przeznaczona nie tylko dla absolwentów, lecz także studentów ostatniego roku, na studiach I i II stopnia - podkreśla Kosiniak-Kamysz.

Bony, granty, szkolenia...
 
Oferowane jest wciąż młodym wsparcie w postaci bonów czy szkoleń. Dotychczas z pomocy urzędów pracy skorzystało ponad 13 tys. osób. Bon aktywizacyjny stosowano w 88 proc. powiatów. Zainteresowaniem cieszyły się również bony szkoleniowe i na zatrudnienie. Pozytywnie rozpatrzono ponadto 740 wniosków o bon na zasiedlenie.
 
- Mamy też świadczenia aktywizujące rodziców wracających do pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci czy opiekunów osób niesamodzielnych, granty na telepracę. Oferujemy także obniżenie wymiaru zaangażowania finansowego przez pracodawców za zatrudnienie osób powyżej 50-60 lat - mówi minister.
 
Wsparcie dla firm
 
Na wsparcie mogą też liczyć firmy, które najwięcej straciły na rosyjskim embargu. W latach 2015-2016 przeznaczono dla nich 0,5 mld zł. Warunkiem wsparcia jest 15-proc. spadek obrotów w trzech miesiącach po 6 sierpnia 2014 r. w porównaniu z takim samym okresem rok wcześniej. 
 
Jak zaznacza minister, program działa zaledwie od miesiąca, więc na jego ocenę jest za wcześnie, ale pierwsze transze już ruszyły.
 
- Dopłacamy do wynagrodzeń pracowników, składek i szkoleń, żeby firmy utrzymały miejsca pracy w trakcie szukania nowych rynków. Na pewno pobudzenie rynków Afryki Północnej, Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz skierowanie misji gospodarczych w te rejony jest jeszcze bardziej potrzebne, także z powodu sytuacji na Wschodzie - kończy Kosiniak-Kamysz.
Poleć
Udostępnij