Agencje płatnicze wymieniają doświadczenia. A jest o czym rozmawiać
Wymiana doświadczeń związanych z wypłatą unijnych dopłat bezpośrednich dla rolników - to cel międzynarodowej konferencji agencji płatniczych z państw Europy Środkowo-Wschodniej, której gospodarzem jest ARiMR.
We wtorek rozpoczęła się plenarna część konferencji, na którą zaproszono przedstawicieli dziesięciu państw Europy Środkowo-Wschodniej. Maria Fajger, prezes ARiMR wskazała, że mamy dobry moment na wymianę doświadczeń dotyczący Wspólnej Polityki Rolnej, ponieważ jesteśmy w połowie obecnej perspektywy finansowej 2014-2020.
ARiMR: aplikacja e-WniosekPlus nie może działać całą dobę
- Mamy doświadczenia z pierwszych naborów (na programy unijne), wiemy w którym kierunku chcemy poprawiać tę politykę w ramach tej perspektywy - powiedziała. Podkreśliła, że jest to także dobry moment na to, aby myśleć, co można zrobić w kolejnej perspektywie finansowej i temu właśnie poświęcona jest konferencja.
Podczas zorganizowanych w ramach konferencji sesji planarnych i warsztatów omawiane będą zagadnienia związane m.in. z innowacyjnością, transferem wiedzy, zasadą konkurencyjności, monitoringiem i sprawozdawczością PROW 2014-2020. Dyskusja będzie dotyczyła także wdrażania e-wniosku o dopłaty bezpośrednie.
Konferencja zbiegła się w czasie z przedstawieniem przez Komisję Europejską propozycji podziału pieniędzy na Wspólną Politykę Rolną po 2020 r. Ogólnie na WPR w latach 2021-2027 KE chce przeznaczyć 365 mld euro, z czego 265,2 mld euro ma pójść na dopłaty bezpośrednie dla rolników we wszystkich krajach członkowskich.
Znaczące cięcia w unijnym budżecie. Polscy rolnicy dostaną po kieszeni
Jak mówiła podczas otwarcia konferencji Zofia Krzyżanowska z ministerstwa rolnictwa, Polska jest zadowolona z utrzymania dwóch filarów finansowania rolnictwa - dopłat bezpośrednich oraz ze środków przeznaczonych na obszary wiejskie.
- Nasz kraj nadal opowiada się za wyrównaniem dopłat bezpośrednich, gdyż wymagania nakładane na rolnictwo są te same we wszystkich krajach UE - dodała.
ARiMR jest największą agencją płatniczą w UE. O dopłaty bezpośrednie ubiega się co roku ok. 1 mln 350 tys. beneficjentów.
W konferencji, która potrwa do 7 czerwca biorą udział agencje płatnicze z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś