PIORiN wyjaśnia sprawy zatruć środkami zastosowanymi na gryzonie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-11-2024,16:10 Aktualizacja: 13-11-2024,16:11
A A A

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) - odnosząc się do ostatnich przypadków zatruć fumigantami, zastosowanymi jako środki do zwalczania gryzoni - apeluje do dystrybutorów i użytkowników środków ochrony roślin o przestrzegania prawa w zakresie obowiązkowych szkoleń oraz postępowanie zgodnie z etykietami preparatów.

„Stosowanie fumigantów pozostawmy podmiotom profesjonalnym, a w użytku domowym korzystajmy z innych preparatów, skutecznych w zwalczaniu gryzoni” – wskazuje PIORiN w komunikacie.

śledztwo, prokuratura, śmierć dziecka, środek na gryzonie

Śmierć 2,5-letniego dziecka i trutka na krety. Prokuratura wszczęła śledztwo

Prokuratura wyjaśnia przyczynę śmierci 2,5-letniego chłopca z powiatu olsztyńskiego. Według pierwszych ustaleń, dziecko w miejscu zamieszkania mogło mieć kontakt z substancją do tępienia gryzoni. Chłopiec w wieku 2,5 roku zmarł w poprzednią środę...

Inspekcja zapewnia w nim, że sprawuje nadzór nad obrotem i stosowaniem środków ochrony roślin, jak również kontroluje prowadzenie szkoleń w zakresie środków ochrony roślin, których ukończenie jest obligatoryjne w przypadku stosowania preparatów przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych. Rocznie to ok. 4000 kontroli obrotu i ok. 21000 kontroli stosowania pestycydów.

Wiosną 2024 roku PIORiN rozpoczęła dużą akcję kontrolno-informacyjną, której celem było wykrywanie i przeciwdziałanie sprzedaży amatorom środków ochrony roślin, przeznaczonych wyłącznie dla profesjonalistów. Działania kontrolne, prowadzone w ramach tej akcji, są ukierunkowane na sprawdzenie prawidłowości obrotu i stosowania fumigantów. W ich wyniku wydano 418 mandatów i 4 decyzje administracyjne w sprawie zakazu wykonywania działalności gospodarczej w zakresie wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin. Stwierdzane nieprawidłowości dotyczyły głównie braku uprawnień do zakupu środków ochrony roślin z fosforkiem glinu. Działania kontrolne są kontynuowane” – przekazuje Inspekcja.

Jeśli chodzi o działania informacyjne, inspektorzy prowadzili je w całej Polsce i miały na celu dotarcie do jak największej liczby dystrybutorów oraz nabywców środków. Polegały na rozwieszeniu w kraju ponad 400 plakatów ostrzegawczych, dystrybucji ponad 4500 ulotek informacyjnych, publikacji komunikatów internetowych oraz artykułów prasowych, a także na organizacji blisko 500 wydarzeń plenerowych i spotkań z przedstawicielami policji, gmin, sołectw, urzędów marszałkowskich, jednostek prowadzących szkolenia, dystrybutorów i oczywiście rolników.

zatrucie, środki gryzoniobójcze, zwalczanie gryzoni, toksykolog

Toksykolog: zatrucia środkami gryzoniobójczymi wynikają z ich nieprawidłowego stosowania

Środki gryzoniobójcze na bazie fosforku glinu, działające drogą wziewną, są niezwykle toksycznymi substancjami i mogą ich używać wyłącznie przeszkoleni profesjonaliści. Nie mogą być alternatywą dla popularnych trutek na myszy i szczury...

W związku z przypadkami zatruć śmiertelnych osób, prawdopodobnie w wyniku nieprawidłowego zastosowania środków ochrony roślin do fumigacji w celu zwalczania gryzoni, PIORiN prowadzi postępowania wyjaśniające w tych sprawach, mające na celu ustalenie przyczyny i źródła nabycia tych preparatów” – czytamy dalej w komunikacie Inspekcji.

Jest w nim także apel do dystrybutorów i użytkowników środków ochrony roślin, aby przy sprzedaży i zakupie tych preparatów przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych, w szczególności fumigantów zawierających fosforek glinu, przestrzegali przepisów, w tym obowiązków posiadania ukończenia szkolenia, oraz stosowania środków ściśle z etykietą.

„Nierespektowanie powyższych zasad może zagrażać zdrowiu i życiu użytkowników oraz ich rodzin” – podsumowuje PIORiN.

Poleć
Udostępnij