Unijny komitet zatwierdza ważne dla rolników zmiany. Chodzi m.in. o normy GAEC

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Artur Ciechanowicz PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
26-03-2024,11:40 Aktualizacja: 26-03-2024,11:44
A A A

Przedstawiciele państw członkowskich UE w Specjalnym Komitecie ds. Rolnictwa zatwierdzili we wtorek zmiany niektórych podstawowych aktów prawnych wspólnej polityki rolnej (WPR), zaproponowane przez Komisję Europejską w odpowiedzi na protesty rolników.

Przegląd ten dotyczy wdrażania planów strategicznych WPR i ma na celu uproszczenie, zmniejszenie obciążeń administracyjnych i zapewnienie większej elastyczności w zakresie przestrzegania niektórych warunków środowiskowych.

"Wsłuchaliśmy się w głosy naszych rolników i podjęliśmy szybkie działania, aby rozwiać ich obawy w czasie, gdy stoją przed licznymi wyzwaniami. Ukierunkowany przegląd przepisów zapewnia właściwą równowagę między zapewnieniem większej elastyczności rolnikom i państwom członkowskim a zmniejszeniem obciążeń administracyjnych, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu ambicji środowiskowych we wspólnej polityce rolnej" - oświadczył David Clarinval, belgijski wicepremier i minister ds. samozatrudnienia, MŚP i rolnictwa, którego kraj sprawuje obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE.

wojciechowski, zielony ład, ugorowanie, środki ochrony roślin

Wojciechowski: nie będzie przymusu ugorowania i ograniczania pestycydów. Zamiast kar będą zachęty

Pakiet zmian przygotowanych przez Komisję Europejską wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rolników. Ugorowanie i ograniczanie pestycydów nie będzie przymusowe. Zamiast kar będą zachęty - zapowiedział w piątek komisarz UE...

Odstępstwa od wymogów

Specjalny Komitet ds. Rolnictwa zatwierdził m.in. zmiany w tzw. praktykach dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (GAEC) zaproponowane przez KE. Spełnianie tych norm jest brane pod uwagę przy wypłacaniu dopłat dla rolników.

Jedną z głównych zmian jest wprowadzenie ogólnego przepisu umożliwiającego państwom członkowskim przyznawanie tymczasowych i ukierunkowanych odstępstw od niektórych wymogów warunkowości w przypadku nieprzewidzianych warunków klimatycznych, które uniemożliwiają rolnikom ich spełnienie. Raz w roku państwa członkowskie będą musiały informować KE o takich odstępstwach.

Zmiany w normach GAEC

Ponadto wprowadzono szczególne odstępstwa od niektórych norm GAEC. W przypadku GAEC 6 dotyczącej pokrywy glebowej w okresach wrażliwych: państwa członkowskie będą miały większą elastyczność w decydowaniu, które gleby należy chronić i w którym sezonie, w oparciu o specyfikę krajową i regionalną. W przypadku GAEC 7 dotyczącej płodozmianu: płodozmian pozostanie główną praktyką, ale państwa członkowskie będą mogły stosować dywersyfikację upraw jako alternatywę - jest to mniej wymagające dla rolników, zwłaszcza na obszarach dotkniętych suszą lub wysokimi opadami deszczu.

ke, wymogi, normy gaec, gaec, ugorowanie, kontrole

Komisja Europejska się ugina. Proponuje m.in. zmniejszenie kontroli rolników nawet o połowę i uproszczenia w normach GAEC

Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną...

W przypadku GAEC 8 rolnicy będą zobowiązani jedynie do zachowania istniejących cech krajobrazu i od tej pory będą zachęcani, na zasadzie dobrowolności, do ugorowania gruntów lub tworzenia nowych cech krajobrazu poprzez ekoschematy.

Zwolnienie z kontroli i kar

Zatwierdzone zmiany zwalniają również małe gospodarstwa rolne o powierzchni poniżej 10 hektarów z kontroli i kar związanych z przestrzeganiem wymogów warunkowości w ramach WPR. Ponieważ dotyczy to 65 proc. beneficjentów WPR, ale stanowi tylko około 10 proc. gruntów rolnych, znacznie zmniejszy to obciążenie administracyjne związane z kontrolami zarówno dla rolników, jak i administracji krajowych, przy jednoczesnym zachowaniu celów środowiskowych.

Dwie zmiany planów w roku

Zgodnie z wcześniejszymi żądaniami państw członkowskich, rewizja zapewni, że kraje UE będą mogły teraz zmieniać swoje plany strategiczne WPR dwa razy w roku na stałe, a nie raz, jak obecnie. Ponadto nadal możliwe będzie złożenie trzech dodatkowych wniosków o zmiany w całym okresie programowania.

wiceminister rolnictwa, krajewski, zielony ład, produkty z ukrainy

Wiceszef MRiRW: wskazywaliśmy obszary Zielonego Ładu, które trzeba wyrzucić

Od początku jako resort wskazywaliśmy obszary Zielonego Ładu, które trzeba wyrzucić - powiedział w poniedziałek w Toruniu wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski. Podkreślił, że kolejne postulaty rolników są...

Tryb pilny dla wniosku do PE

Przewodniczący Specjalnego Komitetu ds. Rolnictwa prześle teraz pismo z propozycją do Parlamentu Europejskiego. Komisja rolnictwa PE zdecydowała o zastosowaniu trybu pilnego dla tego wniosku. Oczekuje się, że stanowisko europarlamentu w pierwszym czytaniu zostanie przyjęte na sesji plenarnej w dniach 22-25 kwietnia. Następnie rozporządzenie ma zostać formalnie przyjęte przez Radę UE, podpisane przez przedstawicieli Rady i Parlamentu Europejskiego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rozporządzenie wejdzie w życie do końca wiosny.

Komitet wyższych urzędników

Specjalny Komitet ds. Rolnictwa powstał 12 maja 1960 r. na mocy decyzji przedstawicieli rządów państw członkowskich. Przygotowuje on prace Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, zwłaszcza wszystkie akty prawne dotyczące wspólnej polityki rolnej. Komitet składa się z wyższych urzędników odpowiedzialnych za politykę rolną w stałych przedstawicielstwach państw członkowskich lub w ich ministerstwach. We wszystkich posiedzeniach komitetu uczestniczy także Komisja Europejska. Komitet zwykle zbiera się raz w tygodniu.

Poleć
Udostępnij