Europejski sektor pszczelarski jest na krawędzi kryzysu. Trzeba zatrzymać podrabiany "miód"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
15-06-2023,10:30 Aktualizacja: 15-06-2023,10:32
A A A

Unia Europejska powinna wdrożyć na granicach przepisy, które zatrzymają napływ na unijny rynek podrabianego „miodu” - są przekonani europejscy pszczelarze. Rozmawiano m.in. o tym na posiedzenie grupy roboczej „Miód” Copa-Cogeca.

Dyskutanci zwracali uwagę na wiele niepokojących sygnałów płynących z rynku. Chodzi m.in. o zmiany klimatyczne (gwałtowny wzrost temperatury i susza) oraz złe warunki pogodowe, które wpłynęły negatywnie na produkcję w niektórych częściach UE.

Sytuacja katastrofalna

„Jednocześnie dobre zbiory w 2022 r., w połączeniu z niskim popytem spowodowanym wysoką inflacją i malejącą siłą nabywczą pieniądza spowodowały, że dużo miodu zostało u pszczelarzy, którzy mają problem ze sprzedażą” – czytamy w relacji Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych (FBZPR).

fałszowanie miodu, oliwa z oliwek, mleko, Food Fraud Database

Miód wśród najczęściej fałszowanych produktów spożywczych

Brytyjski dziennik "Daily Telegraph", przywołując najnowsze dane Food Fraud Database podaje, że miód jest obok oliwy z oliwek i mleka jednym z trzech najczęściej fałszowanych produktów spożywczych na świecie. Jak wyjaśnia...

Jak podkreślano, taka katastrofalna sytuacja jest przede wszystkim na Węgrzech, ale również w mniejszym stopniu w Polsce. Do tego dochodzą wysokie koszty produkcji (wzrost cen ropy, pasz, opakowań i transportu) oraz wysoki poziom importu, głównie z Chin.

„Europejski sektor pszczelarski jest na krawędzi kryzysu, z którego nie ma powrotu. Zmiany klimatyczne od kilku lat mocno wpływają na europejską produkcję miodu. W szczególności w 2022 r. silna susza poważnie ograniczyła produkcję różnych rodzajów miodu w głównych krajach UE produkujących miód. W zasadzie ta wyjątkowa sytuacja powinna znaleźć odzwierciedlenie w silnym wzroście cen miodu sprzedawanego z gospodarstw rolnych. Niestety, nic takiego się nie stało. Pomimo niewielkiego wzrostu cen w niektórych krajach, cena prawie w całej Europie uległa stagnacji, a różne rynki krajowe całkowicie przestały kupować od pszczelarzy, jednocześnie w coraz większym stopniu polegając na tanim imporcie” - napisali w liście do Janusza Wojciechowskiego, komisarza UE ds. rolnictwa, Christiane Lambert - prezydent Copa i Ramon Armengol - prezydent Cogeca.

Ważna kwestia etykiet

Ponadto coraz większym problemem jest w ocenie uczestników obrad fałszowanie miodu. Podaż miodu produkowanego w sposób nienaturalny, tj. poprzez karmienie pszczół syropami inwertowanymi, jest bardzo wysoka, a jego cena jest w dużej mierze zdeterminowana przez energię, transport i światowe ceny cukru. Natomiast prawdziwy miód pozyskiwany przez pszczelarzy nie może być sprzedawany hurtowo na całym świecie po cenie 1,3-1,4 euro, niezależnie od niskich kosztów pracy czy wydajności z ula. To wszystko powoduje, że unijni pszczelarze są wystawieni na warunki nierównej konkurencji.

Dlatego członkowie grupy roboczej „Miód” Copa-Cogeca zastanawiali się jak przeciwdziałać obecnej sytuacji.

pszczoły węza pszczela, związek pszczelarski, samorząd wielkopolski, wsparcie

Dwa miliony złotych na zakup węzy pszczelej w regionie

Umowę ze związkami pszczelarskimi z Wielkopolski na pomoc przy zakupie węzy pszczelej podpisał 31 maja wicemarszałek Krzysztof Grabowski. Jak co roku (od 2018 r.), wsparcie samorządu województwa wielkopolskiego wynosi 2 miliony...

- Dyskutowano kwestię etykiet. Sugerujemy, aby na opakowaniach podawać wszystkie kraje pochodzenia miodu. Naszym zdaniem powinno być to w kolejności od największego do najmniejszego udziału. Była także propozycja, aby podawać zawartość procentową, ale tu może się pojawić problem obiektywnej weryfikacji takich danych i urzędnicy z Brukseli nie zgadzają się na takie rozwiązanie – mówi uczestnik obrad prof. Zbigniew Kołtowski z Polskiego Związku Pszczelarskiego, ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Napływ podrabianego „miodu”

Jako niewystarczającą uznano propozycje DG Sante, aby na etykiecie miodu podawać kraje pochodzenia, ale bez kolejności udziału w zawartości. Zdaniem unijnych pszczelarzy konieczne jest także nałożenie ceł na importowany miód.

- Unia Europejska powinna wdrożyć na granicach przepisy, które zatrzymają napływ na unijny rynek podrabianego „miodu”. Niezbędne jest wszczęcie postępowań antydumpingowych przeciwko chińskiemu „miodowi”. Liczymy także na zwiększenie liczby kontroli granicznych – wymienia prof. Zbigniew Kołtowski.

W ocenie pszczelarzy, aby konsument mógł mieć pewność, że kupuje prawdziwy i wartościowy produkt, niezbędne jest zwiększenie identyfikowalności miodu oraz opracowanie technologii wykrywania oszustw i zharmonizowania tych przepisów na poziomie UE.

„Kolejny postulat pszczelarzy dotyczy dużej unijnej akcji promocyjnej mającej na celu zachęcenie konsumentów do zakupu miodu produkowanego lokalnie” – relacjonuje FBZPR.

Poleć
Udostępnij