Unia więcej zarabia na towarach rolno-spożywczych
Kraje Unii Europejskiej sprzedały w styczniu towary rolno-spożywcze za 9,3 miliarda euro. Zysk był jednak tylko nieznacznie wyższy niż w tym miesiącu rok wcześniej.
Największy wzrost wartości wywozu dotyczył mięsa wieprzowego, warzyw oraz produktów mięsnych sklasyfikowanych, jako podroby oraz pozostałe mięso. W porównaniu z grudniem 2015 r. dochód z wysyłek produktów rolno-spożywczych... spadł przede wszystkim z powodu niższej sprzedaży skór i skórek, proszków mlecznych oraz cukru.
Handel artykułami mleczarskimi mniej dochodowy
Od lutego 2015 r. do stycznia 2016 r. wartość towarów rolno-spożywczych wyeksportowanych ze Wspólnoty wyniosła 129 mld euro i była o 6 proc. wyższa w porównaniu z podobnym okresem rok wcześniej.
W styczniu Wspólnota więcej zarobiła na handlu ze Stanami Zjednoczonymi, Chinami, niektórych krajami Afryki Północnej oraz Bliskiego Wschodu. Spadł z kolei zysk z eksportu do Hongkongu, Algierii, Korei Południowej i Rosji.
W tym samym okresie wartość importu towarów rolno-spożywczych sprowadzanych do Wspólnoty obniżyła się z 9,3 do 9,2 mld euro. Redukcja dotyczyła głównie przywozu z Kanady oraz Brazylii. Wzrosła za to wartość dostaw z Ukrainy oraz Stanów Zjednoczonych.
Unijny bilans handlu towarami rolno-spożywczymi w styczniu wykazywał niewielką przewagę po stronie eksportu w porównaniu z deficytem odnotowanym w styczniu 2015 r. Nadwyżka w handlu za okres luty 2015 r.-styczeń 2016 r. wyniosła około 16 mld euro.