Sektor rolno-spożywczy kluczem do wzrostu polskiego eksportu
Prezentacja raportu "Polska atrakcyjnym producentem i dostawcą żywności", kierunki kształcenia w sektorze rolno-spożywczym oraz kwestie związane z Dyrektywą Azotanową - to najważniejsze punkty V Konferencji "Nauka-Biznes-Rolnictwo", która odbyła się w Puławach.
Głównym wydarzeniem spotkania była oficjalna publikacja drugiego już raportu Centrum Kompetencji Puławy "Polska atrakcyjnym producentem i dostawcą żywności".
- Chcemy wywołać dyskusję nad modelem rozwoju polskiego rolnictwa w przyszłości. Właśnie rolnictwo, wraz z przemysłem spożywczym, tworzą dziś kluczowy sektor naszej gospodarki. To biznes, który ma ogromny potencjał - mówił prof. Janusz Igras, dyrektor naukowy w Instytucie Nowych Syntez Chemicznych, redaktor naukowy raportu.
- To bardzo ważny temat, który z pewnością wpisuje się w nasze oczekiwania i w to, co powinniśmy robić na szczeblu i krajowym i europejskim. Myślę, że to dobre podsumowanie celów dla współczesnego rolnictwa - podkreślał Czesław Siekierski, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego, gość specjalny tegorocznej konferencji.
Sawicki: największy sukces w rolnictwie to wzrost eksportu żywności
Jak podkreślił Paweł Jarczewski, prezes zarządu Grupy Azoty, największej polskiej firmy produkującej nawozy, dzięki takim inicjatywom jak Centrum Kompetencji Puławy mamy wpływ na mądre kształtowanie polskiego rolnictwa.
- Cieszmy się z tego, bo to rolnictwo jest dziś motorem rozwoju polskiej gospodarki. Mamy nadwyżkę eksportową. Skoncentrujmy się też na bezpieczeństwie żywnościowym i na dyskusji na ten temat - zaznaczył Jarczewski.
Uczestnicy konferencji debatowali także na temat kształcenia w sektorze rolno-spożywczym i nowych regulacji dotyczących dyrektywy azotanowej. Rekordową frekwencję oraz jubileusz konferencji podsumował dr Zenon Pokojski, koordynator Centrum Kompetencji Puławy.
Jego zdaniem, już teraz powinna odbyć się poważna debata, jak polskie rolnictwo powinno wyglądać w przyszłości. - Tu, w Puławach chcemy zaproponować trochę inne spojrzenie na sektor rolno-spożywczy. I zadać sobie pytanie: w jakim miejscu chcemy być w 2025 roku - przyznał Pokojski.
***
Centrum Kompetencji Puławy to pierwszy polski think-tank rolniczy, który skupia w sobie trzy różne punkty widzenia: wrażliwość i doświadczenie przedsiębiorców rolnych, know-how producentów środków produkcji oraz wiedzę i wizję instytucji naukowych zajmujących się tematyką agro. Instytucja powstała w 2011 roku i stanowi prężną platformę dla współpracy nauki i biznesu w rolnictwie.