Saletra, RSM, mocznik – w Puławach znacznie zwiększają produkcję nawozów
Od początku czerwca wzrośnie w spółce o ponad 100 proc. - w stosunku do stanu obecnego - produkcja saletry amonowej (PULAN®), roztworu saletrzano mocznikowego (RSM®) i mocznika z przeznaczeniem na płynne roztwory (RSM® oraz NOXy®). Decyzja ta związana jest z poprawą sytuacji rynkowej w obszarze popytowym oraz surowcowym – przekazała w komunikacie Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A., zapowiadającym zwiększenie produkcji nawozów i chemikaliów.
Firma podkreśla, że ograniczenie pracy instalacji produkcyjnych w pierwszych miesiącach 2023 roku związane było bezpośrednio z sytuacją rynkową, tj. istotnie obniżonym popytem we wszystkich branżach zastosowań jej produktów oraz kosztami zakupu gazu.
„Na konkurencyjność spółki, podobnie jak całej branży nawozowo-chemicznej w UE, wpłynęły konsekwencje polityki klimatycznej, na której zyskują producenci spoza UE oraz bezcłowy import mocznika i amoniaku z krajów azjatyckich i afrykańskich na skutek czasowego zawieszenia przez Radę Unii Europejskiej cła na te produkty w grudniu 2022 roku. Ponadto wpływ miał wysoki poziom cen podstawowych surowców, w tym m.in. energii elektrycznej i węgla wykorzystywanego w spółce głównie do produkcji pary technologicznej” – czytamy w komunikacie puławskiego zakładu Grupy Azoty.
Grupa Azoty na ogromnym minusie. Rolnicy kupili znacznie mniej nawozów
Dalej podkreślono w nim, że od ponad roku branża nawozowo-chemiczna w Europie mierzy się ze skutkami zbrojonej agresji Rosji wobec Ukrainy, przejawiającymi się bezprecedensowymi turbulencjami cen surowców energetycznych oraz załamaniem popytu w wielu sektorach gospodarczych. W efekcie wiele europejskich podmiotów nawozowo-chemicznych zmuszonych było do czasowego ograniczenia poziomów produkcji.
„Sytuacja Grupy Azoty PUŁAWY jest stabilna. Kilka dni temu wznowiliśmy produkcję melaminy, a teraz dzięki niższym cenom gazu ziemnego na rynku, możemy zwiększyć produkcję nawozów i zaoferować rolnikom produkt po akceptowalnej cenie. Liczymy na to, że zawirowania na rynku surowcowo-energetycznym ustaną i będziemy mogli wrócić do przewidywalnych dla naszych klientów cyklów cenowych – przekazał Marcin Kowalczyk, prezes Zarządu Grupy Azoty PUŁAWY.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś