Prezydencki minister: rozmowy o regionalizacji ws. ptasiej grypy są na dobrej drodze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Pawliszak PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
22-10-2024,12:45 Aktualizacja: 22-10-2024,12:52
A A A

Prace i rozmowy w sprawie podpisania protokołu dotyczącego uznania przez ChRL regionalizacji w zakresie ptasiej grypy przebiegają zgodnie z harmonogramem i "napawają optymizmem" - powiedział we wtorek PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak podczas wizyty w Pekinie.

W trakcie czerwcowej wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w stolicy Chin wśród podpisanych dokumentów znalazło się porozumienie w sprawie planu pracy w zakresie wyznaczania stref i regionalizacji w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) – zakładające, że jedno ognisko HPAI nie wyłączy z eksportu całego polskiego rynku drobiarskiego.

glw, jażdżewski, chiny, drób

GLW: wstrzymanie przez Chiny importu polskiego drobiu nie zakłóci ustaleń ws. regionalizacji

Zawieszenie przez Chiny importu drobiu z Polski z powodu wykrytej u nas grypy ptaków nie wpłynie na ustalenia dotyczące regionalizacji, które mają być sfinalizowane do końca br. - zapewnił w piątek PAP główny lekarz weterynarii...

"Te prace trwają, przebiegają zgodnie z harmonogramem i rozmowy tutaj napawają optymizmem, że rzeczywiście do końca roku uda się ten protokół podpisać" - oświadczył minister Pawlak, relacjonując poniedziałkowe spotkanie z wiceszefem chińskiego MSZ Dengiem Li. "Jesteśmy co do tego optymistami" - dodał.

Zapytany, czy wstrzymanie importu drobiu z Polski we wrześniu w związku z wykryciem ogniska ptasiej grypy i głosowaniem Polski w UE w sprawie importu samochodów elektrycznych nie wpłynęły negatywnie na rozmowy, Pawlak podkreślił, że "strona polska pracuje ze stroną chińską, kontakty się odbywają na bieżąco i nie widziałby w tym momencie jakichś poważniejszych zagrożeń, wszystko zmierza w dobrym kierunku".

Podczas wizyty w Chinach szef BPM spotkał się także z wiceszefem Wydziału Zagranicznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin, Chenem Zhouem. "Rozmawialiśmy też - oczywiście - o współpracy handlowej, współpracy gospodarczej, tu również wspomniałem o tym, że trwający wciąż kryzys na granicy białoruskiej stwarza pewne przeszkody dla tej współpracy pomiędzy naszymi państwami" - powiedział Pawlak.

rynek chiński, mleko, produkty mleczne, eksport

"PB": polscy producenci mleka tracą pozycję w Chinach

Państwo Środka inwestuje w krajową branżę mleczarską, więc import mleka spada. Chiński rynek mleka coraz bardziej ucieka jego polskim producentom - poinformował poniedziałkowy "Puls Biznesu". "Najwięksi polscy...

"Przedstawiłem też, w jaki sposób ta sytuacja i na jednym, i na drugim odcinku negatywnie odbija się na wymianie handlowej, na współpracy gospodarczej, na połączeniach transportowych" - zaznaczył. Odmówił jednak komentarza na temat reakcji strony chińskiej na te uwagi i ewentualnych nacisków polskiego rządu na Pekin, by w jakikolwiek sposób wywarł wpływ na władzę w Moskwie i Mińsku.

Chińskie MSZ w nocie ze spotkania nie odniosło się do tematów wojny Rosji z Ukrainą ani sytuacji na granicy, jedynie zdawkowo stwierdzając, że "obie strony wymieniły także poglądy na temat kwestii międzynarodowych i regionalnych".

Odnosząc się do rozmowy polskiego ministra z wiceszefem resortu dyplomacji, w nocie podkreślono, że w ostatnich latach "stosunki chińsko-polskie poczyniły ogromne postępy, (a obecnie) obie strony powinny wdrożyć ważny konsensus osiągnięty przez obie głowy państw, wynieść kompleksowe partnerstwo strategiczne Chiny-Polska na nowy poziom i przyczynić się pozytywnie do rozwoju stosunków chińsko-europejskich".

Poleć
Udostępnij