Ponad 85-procentowy wzrost polskiego eksportu rolnego do Uzbekistanu
Obserwujemy wzrost polskiego eksportu rolnego do Uzbekistanu - powiedział wiceminister rolnictwa Adam Nowak, cytowany w komunikacie MRiRW. We wtorek Nowak spotkał się z ambasadorem Uzbekistanu Amirsaidem Agzamhodżajewem.
Jak poinformował resort rolnictwa w komunikacie, spotkanie z nowym ambasadorem Uzbekistanu w Polsce odbyło się we wtorek w ministerstwie rolnictwa.
PAIH: znaczny wzrost eksportu polskich jabłek do Kolumbii
"Polska jest zainteresowana i gotowa do pogłębienia współpracy w sektorze rolnym. To sektor bardzo ważny zarówno dla gospodarki Polski jak i gospodarki Uzbekistanu, a wymiana handlowa towarami rolno-spożywczymi ma ogromny potencjał" – powiedział wiceminister Nowak.
Chęć współpracy w sprawach rolnych
"Obserwujemy wzrost polskiego eksportu rolnego do Uzbekistanu. To pokazuje, że uzbeccy konsumenci są zainteresowani polskimi produktami i mają do nich zaufanie" – podkreślił Nowak. Obecnie głównym towarem eksportowym jest mięso drobiowe i podroby.
Wiceminister Nowak wyraził również nadzieję na szybkie wyeliminowanie barier w dostępie do rynku uzbekistańskiego, które ograniczają rozwój wzajemnego handlu. Podczas spotkania postulaty strony polskiej przedstawił główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk.
Ambasador Amirsaid Agzamhodżajew potwierdził chęć współpracy z Polską w sprawach rolnych. Zaproponował zorganizowanie w Taszkencie inauguracyjnego posiedzenia polsko-uzbekistańskiej grupy roboczej ds. rolnictwa, połączonego z Forum Biznesu Polska-Uzbekistan.
KOWR: 11-proc. wzrost wartości polskiego eksportu żywności w okresie trzech kwartałów br.
Jest duże zapotrzebowanie na pasze
Ambasador zaznaczył, że Uzbekistan jest szczególnie zainteresowany polskim doświadczeniem związanym z nowoczesnymi technologiami w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego, hodowli zwierząt, rybołówstwa i klastrów rolniczych, a także z migracją zarobkową, współpracą naukowo-badawczą oraz uniwersytecką.
Jako potencjalne kierunki współpracy ambasador wskazał produkcję pasz i mieszanek paszowych (w Uzbekistanie jest duże zapotrzebowanie na te towary), sadownictwo i szkółkarstwo.
W okresie od stycznia do października 2023 r. wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych do Uzbekistanu wyniosła 54,5 mln euro, to wzrost o ponad 85 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku. Do Uzbekistanu eksportowaliśmy głównie mięso drobiowe i jego podroby, czekoladę i inne przetwory spożywcze zawierające kakao oraz przetworzone lub mrożone warzywa – głównie ziemniaki oraz karmę dla zwierząt.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś