Polsko-wietnamskie rozmowy o zwiększeniu współpracy w rolnictwie. Mięso i borówki w grze
Eksport polskiej wieprzowiny do Wietnamu oraz otwarcie tamtejszego rynku dla borówki były m.in. tematami rozmów wiceministra rolnictwa Jacka Czerniak z przedstawicielami wietnamskiego parlamentu - poinformowało w piątek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wietnamskiej delegacji - jak podano w komunikacie - przewodniczyła wiceszefowa Komisji ds. Nauki, Technologii i Środowiska Parlamentu Wietnamu Nguyen Thi Le Thuy.
"Wiceminister Jacek Czerniak z zadowoleniem odnotował zainteresowanie strony wietnamskiej intensyfikacją dialogu w zakresie rolnictwa i badań naukowych. Wyraził także przekonanie o ogromnym potencjale współpracy polsko-wietnamskiej w sektorze rolnym i spożywczym" - napisano w informacji. Dodano, że wiceminister zwrócił uwagę na konieczność finalizacji rozmów ws. otwarcia rynku wietnamskiego dla borówki wysokiej oraz zniesienia zakazu importu mięsa wieprzowego z pięciu polskich województw, który wprowadzono z uwagi na afrykański pomór świń (ASF).
Wołowina z Polski trafi do Wietnamu
Rozmówcy potwierdzili wolę organizacji posiedzenia polsko-wietnamskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa. "Obydwie strony identyfikują duży potencjał współpracy handlowej, ale także w obszarze naukowo-badawczym ze szczególnym uwzględnieniem akwakultury" - wskazano.
Dodano, że podczas części dyskusyjnej uczestnicy spotkania wymienili się informacjami nt. zmian klimatycznych, ich wpływu na sektor rolny oraz rozwiązań stosowanych w obydwu krajach. Omówili także plany rządów dotyczące zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń. Dużo uwagi poświęcili zastosowaniu technologii i innowacji w sektorze rolnym.
Według MRiRW, Wietnam jest kluczowym odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych w regionie Azji. Wartość polskiego eksportu na rynek wietnamski za poprzedni rok wyniosła 175,7 mln euro (wzrost o ok. 13,87 proc. r/r). Eksportowaliśmy głównie: mięso drobiowe z indyka i podroby, mięso z ryb, filety z łososia, mąki, mączki i granulki z mięsa i podrobów oraz podroby jadalne ze świń. W pierwszych trzech miesiącach 2024 r. wartość eksportu wyniosła 53,5 mln euro (wzrost o ok. 43 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2023 r.).
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś