Najtańsza od wielu miesięcy soja osłabia rzepak na giełdach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
27-03-2017,13:00 Aktualizacja: 27-03-2017,13:21
A A A

Na giełdzie Euronext w Paryżu majowy kontrakt na rzepak przez tydzień stracił na wartości 0,3 proc. Tona surowca kosztowała 405,5 euro.

Eksperci przypominają jednak, że większe spadki zanotowano tydzień wcześniej. Notowania rzepaku wówczas leciały w dół z powodu złych nastrojów na rynku oleistych, które wynikały z podniesienia prognoz zbiorów soi w Brazylii oraz redukcji cen ropy - informuje FAMMU/FAPA.

chowacz brukwiaczek, żółte naczynia

Są już pierwsze szkodniki na rzepaku ozimym

W żółtych naczyniach wystawionych na plantacjach rzepaku ozimego można już znaleźć chowacza brukwiaczka, skoczogonki, mszyce i muchówki – informuje Dział Techniczny firmy Procam. Mamy już nieśmiałe wyloty pojedynczych sztuk...

Do mniejszych cięć stawek w minionym tygodniu przyczyniły się silne obniżki notowań Canoli w Kanadzie. Prognozy letnich zbiorów rzepaku w UE wzrosły ostatnio z 21 do 21,6 mln ton. Analitycy przypominają, że w 2016 roku produkcja wyniosła około 20,5 mln ton.

Na rynku rzeczywistym przez tydzień potaniały prawie wszystkie surowce oleiste oraz śruty w oczekiwaniu na jeszcze większą podaż soi i śruty sojowej.

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie notowania Canoli w kontrakcie majowym obniżyły o 3,5 proc. do 488,3 dolarów kanadyjskich, co oznacza powrót do stawek z listopada ubiegłego roku. W czwartek odnotowano największy spadek dzienny od około 8 miesięcy z powodu wyprzedaży kontraktów.  

W Chicago majowy kontrakt na soję przez 7 dni stracił na wartości 1 proc., a tona surowca warta była 364,1 dolarów, czyli najmniej od 5 miesięcy. Oznacza to kontynuację redukcji stawek w obliczu ogromniej podaży soi z Ameryki Południowej. Potwierdzają to najnowsze prognozy zbiorów soi w Brazylii (111 mln ton) i Argentynie (56,5 mln ton).

Utrzymujące się spadkowe nastroje dla soi rzutują na globalny rynek oleistych. Według znawców rynku taka tendencja ma utrzymać się, choć możliwe są chwilowe, spekulacyjne wahania cen.

Poleć
Udostępnij