MRiRW: ceny zbóż niższe nawet o 52 proc. Tranzyt z Ukrainy monitorowany
Wiceminister Michał Kołodziejczak kieruje pracami Zespołu ds. monitorowania rynku zbóż, powołanego do życia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRIRW) na początku lipca 2024 r. To gremium analizuje m.in. ceny ziarna oferowane producentom.
Dotychczas odbyło się 5 spotkań Zespołu, w skład którego wchodzą przedstawiciele MRiRW, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Głównego Urzędu Statystycznego, Centrum Doradztwa Rolniczego, Krajowej Rady Izb Rolniczych, Elewarr Sp. Z o.o., Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowego Instytutu Badawczego (PIB) oraz Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB.
IZ-P: bardziej skłonne do sprzedaży ziarna są firmy handlowe niż rolnicy
Bardzo trudno było dostosować agrotechnikę
Powołany w MRiRW Zespół ocenia, że zbiory zbóż, trwające jeszcze na północy kraju, w drugim tygodniu sierpnia dobiegną końca.
„Warunki pogodowe były w tym roku nietypowe (bardzo ciepła jesień oraz luty 2024 roku, przymrozki na koniec kwietnia, a następnie niedobór wody), przez co trudno było dostosować agrotechnikę. Mogło to mieć wpływ na wielkość plonów, a także ich regionalne zróżnicowanie” – czytamy w komunikacie ministerstwa.
Jeśli chodzi o zbiory zbóż, resort przywołuje wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych, opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny 31 lipca 2024 r. Wynika z niego, że tegoroczne zbiory zbóż podstawowych z mieszankami (bez kukurydzy, prosa i gryki) mogą być na poziomie 25,6 mln ton wobec 26,5 mln ton w 2023 r., tj. o 4 proc. (1 mln ton) niższym.
Rolnicy z tendencją do magazynowania zbóż
„Na krajowe ceny zbóż mają wpływ ceny na rynku światowym, w tym na giełdzie MATIF w Paryżu. Zgodnie z danymi ze Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej (ZSRIR) MRiRW, w okresie 29 lipca-4 sierpnia 2024 r. ceny zbóż w Polsce w porównaniu do sytuacji sprzed roku czy dwóch lat były niższe o 10-52 proc. Ceny zbóż są obecnie również poniżej poziomu z 2021 r. (niższe średnio o 14 proc.), jednak wyższe niż w 2020 r. Za pszenicę konsumpcyjną płacono średnio 850 zł/tonę, natomiast kukurydza paszowa kosztowała średnio 884 zł/tonę (ceny w ramach ZSRIR są cenami ważonymi wolumenem, co oznacza, że największy wpływ na średnią cenę mają te transakcje, które dotyczą największych ilości zakupionego zboża). Obserwuje się tendencję do magazynowania własnych zbiorów przez rolników” – wskazano w komunikacie po posiedzeniach zespołu.
WIR po żniwach: słabe plony i słabe ceny
Tranzyt z Ukrainy bez "niepokojących trendów"
Jak w nim podano, w 2023 r. wyeksportowano z Polski rekordowe 13,7 mln ton zbóż (wzrost o 50 proc. w stosunku do poprzedniego roku), z czego około 40 proc. trafiło na rynki państw spoza UE.
„W bieżącym roku (od stycznia do maja 2024 r.) wyeksportowano z Polski prawie 5 mln ton zbóż. W związku z prognozowaną wysoką produkcją zbóż w Polsce w 2024 r., w celu zbilansowania rynku, w bieżącym sezonie konieczne będzie utrzymanie wysokiego eksportu zbóż” – wylicza resort.
Zapewnia ponadto, że tranzyt zbóż z Ukrainy przez terytorium Polski jest monitorowany.
„Nie odnotowuje się niepokojących trendów w tym zakresie. Tranzyt pszenicy, kukurydzy i rzepaku w ostatnim miesiącu wyniósł ok. 160 tys. ton” – przekonuje MRiRW.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś