WIR po żniwach: słabe plony i słabe ceny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-08-2024,16:40 Aktualizacja: 06-08-2024,18:17
A A A

Plony zbóż w tym roku są gorsze niż w zeszłym, a ceny nie pokrywają kosztów produkcji. Wielu rolników wstrzymuje się ze sprzedażą ziarna - wskazuje Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR).

Izba prowadzi regularny monitoring rynku zbóż, a w najnowszym raporcie stwierdza, że „możemy powiedzieć, że jesteśmy po żniwach”. Do skoszenia zostały w tym regionie niewielkie kawałki pól.

Podsumowując tegoroczne żniwa, WIR zwraca uwagę, że tegoroczna aura spowodowała, iż zbiory rozpoczęły się około 2 tygodnie wcześniej niż w roku ubiegłym i bardzo szybko się zakończyły.

„Niestety, plony w tym roku są mniejsze niż rolnicy szacowali. W Wielkopolsce są one niższe o około 15-20 proc. (a na słabszych glebach nawet powyżej 30 proc.) w porównaniu z rokiem ubiegłym. Warto wspomnieć, że ostatnie szacunki GUS wskazują, że średnio - w skali całego kraju - zbiory zbóż będą niższe o 4 proc., a rzepaku o 9 proc.” – czytamy w raporcie Izby.

Jak w nim dodano, ceny, które otrzymują rolnicy w skupach, nie pokrywają wysokich kosztów produkcji, szczególnie zbóż paszowych.

izp, żniwa, zboże, plony zbóż

IZP: w okresie żniw coraz trudniej o zakupy ziarna od rolników

Zbiory zbóż ozimych w wielu regionach kraju są już na ukończeniu, a zbiory zbóż jarych są mocno zaawansowane - przekazała w poniedziałek Izba Zbożowo-Paszowa (IZP). Dodano, że zbiory jeszcze trwają głównie w...

„Dodatkowo skupy obniżają ceny za zanieczyszczenia, połówki ziaren, a niekiedy nawet nie przyjmują w ogóle i odsyłają rolników. W bardzo wielu przypadkach zboże konsumpcyjne kwalifikują jako paszowe. Rolnicy zgłaszają problem ze słomą – jest słaba, łamie się i jest jej dużo mniej niż w ubiegłym roku” – powtarza swoją wcześniejsza ocenę WIR.

Wskazuje ponadto, że ze względu na ceny, rolnicy zasadniczo wstrzymują się ze sprzedażą ziarna, licząc, że w końcu ceny będą musiały wzrosnąć.

A jak to wygląda w liczbach? Na przykład w powiecie gnieźnieńskim - jak wynika z informacji zebranych od tamtejszych rolników – plonowanie pszenicy zawarło się w przedziale 5,5-6,5 t/ha, rzepaku - 2,5-3,5 t/ha, żyta - 2-3,5 t/ha, a jęczmienia - 4-6 t/ha

„Okoliczne skupy są uruchomione, obowiązuje cena dnia. Cena rzepaku waha się od 1800 do 1950 zł/t, pszenżyta - 600-630 zł/t, żyta - 520-540 zł/t, jęczmienia - 560-600 zł/t” – wylicza WIR.

Poleć
Udostępnij