Materiały wybuchowe z Grupy Azoty? List intencyjny podpisany
Grupa Azoty, jeden z czołowych w skali Europy producentów nawozów rolniczych, może uczestniczyć w procesie produkcji materiałów wybuchowych. List intencyjny dotyczący zwiększenia możliwości wytwarzania takich materiałów spółka podpisała z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A., Polską Grupą Zbrojeniową S.A. i MESKO S.A.
„Spółki zamierzają współpracować w zakresie rozbudowy na terenie Polski kompetencji produkcyjnych materiałów wybuchowych wraz z bazą surowcową. Zdolności polskiego przemysłu w sferze produkcji nitrocelulozy oraz prochów wielobazowych zostały utracone. Z uwagi na wzmożone zapotrzebowanie sił zbrojnych m.in. na amunicję wielkokalibrową, konieczne jest uruchomienie produkcji tychże komponentów” – czytamy w komunikacie Grupy Azoty, wydanym po odbywającej się w siedzibie Grupy Azoty Tarnów uroczystości podpisania listu, w której brał udział minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Jak w nim dodano, sygnatariusze są zgodni co do możliwości powstania fabryki nitrocelulozy i prochów wielobazowych w naszym kraju. Ponadto wyrazili wolę nawiązania współpracy poprzez utworzenie podmiotu, który będzie realizował projekt.
Dzieje się w Grupie Azoty. Będzie integracja spółek
„Ten list intencyjny to pierwszy krok na rzecz odbudowy polskich zdolności do produkcji amunicji. Nikt, kto dziś obserwuje wojnę w Ukrainie i inne konflikty na świecie, nie może mieć wątpliwości, jak ważny jest dostęp do dużej liczby pocisków do nowoczesnej broni, którą Wojsko Polskie już dziś się posługuje. Sygnatariusze listu to specjaliści w swoich dziedzinach, połączenie ich wiedzy i możliwości produkcyjnych z pewnością przyniesie imponujący efekt” – mówił, cytowany w komunikacie, szef MON.
Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A., Adam Leszkiewicz, podkreślił, że koncern ma potencjał w zakresie surowców i infrastruktury technologicznej, aby zaangażować się w produkcję materiałów wybuchowych.
„Już dziś współpracujemy z partnerami z tego obszaru. W obecnej sytuacji Grupy chcemy wykorzystywać najciekawsze możliwości biznesowe, dzięki którym wzmocnimy przychody. Współpraca w zakresie wytwarzania nitrocelulozy oraz prochów wielobazowych jest bardzo perspektywiczna dla naszych zakładów” – stwierdził Leszkiewicz.
„Podpisany dziś list intencyjny oraz procedowana ustawa o budowie fabryki amunicji wpisują się w działania resortu obrony narodowej ukierunkowane na wzmocnienie potencjału obronnego oraz wsparcie krajowego przemysłu zbrojeniowego” – przekazało w komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś