Kukurydza z Polski może zawojować zagraniczne rynki
Dobre perspektywy przed rynkiem kukurydzy w Polsce. Tegoroczne zbiory mogą sięgnąć 4 mln ton, co pokrywa nie tylko krajowe zapotrzebowanie, lecz także rosnący w ostatnich latach eksport. Choć ziarno potaniało do 550 zł za tonę, to dalszy spadek cen jest mało prawdopodobny.
Polska kukurydza ma szansę zawojować zagraniczne rynki. Producenci są jednak uzależnieni od warunków pogodowych i zagrożenia upraw szkodnikami i chorobami.
Kukurydza ciągle jest w Polsce niedoceniana
GUS szacuje, że tegoroczne zbiory kukurydzy mogą wynieść nawet 4,1 mln ton. Z powodu niekorzystnej pogody, zwłaszcza pod koniec lata, część ekspertów ocenia jednak produkcję na 3,5 mln ton (zaledwie ponad 3 mln ton przed rokiem).
- Polska cierpi ze względu na napływ stosunkowo taniego ziarna ze Wschodu, zwłaszcza z Ukrainy. W porównaniu do cen, jakie panują na Zachodzie, mamy blisko 30 proc. niższe, a stawki są właściwie na granicy opłacalności. Boję się, że w przyszłym roku będziemy mieli pewien regres, jeśli chodzi o zbiory i zasiewy przede wszystkim kukurydzy ziarnowej, bo to ona jest bardziej koniunkturalna - analizuje Michalski.
[WIDEO] Prof. Tadeusz Michalski, prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy
Jeszcze więcej pszenicy i kukurydzy z Ukrainy trafi do UE
- Nadmierny spadek stawek przyhamuje krajową produkcję, co nie jest w interesie rolników i przetwórców. Na światowym rynku zaczyna rosnąć zapotrzebowanie na kukurydzę. Mimo rekordów pod względem zebranych ziaren przerób, czyli rynek odbiorcy jest większy niż zbiory. To może znaczyć, że zapasy powoli maleją, co wpływa mocno na ceny - wskazuje prezes PZPK.
W 2015 roku (podobnie jak rok wcześniej) zbiory kukurydzy na świecie wyniosły blisko 1 mld ton. W tym sezonie produkcja okazać się może rekordowa i sięgnąć nawet 1,017 mld ton (według prognozy Międzynarodowej Rady Zbożowej). Większe ma być jednocześnie zużycie na cele konsumpcyjne, paszowe i przemysłowe - łącznie o ponad 1 mld ton.
Kukurydzy będzie mniej niż szacowano
W sezonie 2015/2016 Polska wyeksportowała o 10 proc. mniej kukurydzy niż sezon wcześniej, przy imporcie większym o 76 proc. Wciąż jednak eksport był większy niż import (0,6 mln do 0,5 mln ton). Najwięcej ziarna trafia do Niemiec, Czech, Islandii, Francji, Irlandii, Szwecji czy Wielkiej Brytanii.
Europarlament przeciwko legalizacji kolejnych odmian kukurydzy GMO
Dla producentów kukurydzy największym zagrożeniem są choroby i szkodniki. Ocenia się, że na plantacjach występuje 50 gatunków szkodników, jednak aktualny program chemicznej ochrony roślin jest skierowany przeciwko pięciu gatunkom: ptakom, ploniarce zbożówce, mszycom, omacnicy prosowiance i stonce kukurydzianej.
- Zwalczanie jest możliwe, ale kosztowne. Istnieje metoda biologiczna, która jest coraz mniej skuteczna, podobnie jak metoda uprawy odmian genetycznie modyfikowanych z pełną odpornością. Dziś nie ma jednak atmosfery do stosowania takich odmian w Europie, a przede wszystkim w Polsce - mówi na koniec Tadeusz Michalski.