Jest tymczasowy zarządca przymusowy na majątku rosyjskiego oligarchy w Grupie Azoty
Od 11 lipca minister rozwoju i technologii Waldemar Buda wprowadził tymczasowy zarząd przymusowy do 3 firm należących do Wiaczesława Kantora. Poprzez spółki Norica Holding S.à.r.l. z siedzibą w Luksemburgu, Opansa Enterprises Limited i Rainbee Holdings Limited z siedzibami na Cyprze ten rosyjski oligarcha kontrolował 19,82 proc. akcji Grupy Azoty S.A.
W konsekwencji wywołanej przez Rosję wojny z Ukrainą wspomniane firmy Norica Holding S.à.r.l., Opansa Enterprises Limited,Rainbee Holdings Limited oraz samego Wiaczesława Kantora wpisano na listę sankcyjną MSWiA. W związku z tym minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podjął decyzję o ustanowieniu w tych spółkach tymczasowego zarządcy przymusowego. Ma to umożliwić przejęcie własności akcji posiadanych przez te firmy w Grupie Azoty S.A.
Orlen zawarł ze spółkami z Grupy Azoty nowe kontrakty na dostawę gazu
Próba wrogiego przejęcia
- Krok po kroku eliminujemy obecność Rosjan w polskiej gospodarce. Czy to poprzez uniezależnienie się od rosyjskich surowców energetycznych, czy ograniczanie rosyjskich wpływów i kapitału. Bezpieczeństwo energetyczne i ekonomiczne Polski i jej obywateli jest dla nas największym priorytetem. Dlatego podjąłem decyzję, po konsultacjach z CBA i Ministerstwem Aktywów Państwowych, o wprowadzeniu kolejnego tymczasowego zarządu przymusowego - informuje Waldemar Buda.
Podmioty powiązane ze wspomnianym Rosjaninem posiadają w Grupie Azoty 19,82 proc. akcji. Ich wartość to ponad 0,5 mld zł.
- Mimo że akcje Kantora są zamrożone, a więc nie ma mowy o wykonywaniu prawa głosu na zgromadzeniach akcjonariuszy i wypłatach dywidendy, nie chcemy, by ten Rosjanin był w jakikolwiek sposób związany z polską, strategiczną spółką – liderem krajowego rynku nawozowego i jedną z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Musimy też pamiętać o działaniach Kantora w przeszłości, kiedy to w 2012 roku podjął próbę wrogiego przejęcia Grupy Azoty. Zabezpieczamy się też przed takimi działaniami - wskazuje minister Buda.
Przejecie za odszkodowaniem
Jak dodaje, udział rosyjskiego akcjonariusza w Grupie Azoty w sytuacji wojny prowadzonej przez Federację Rosyjską na Ukrainie, może być również przeszkodą w pozyskiwaniu kapitału na projekty rozwojowe Grupy Azoty z uwagi na możliwe negatywne oceny instytucji finansowych.
Orlen chce przejąć zakład Grupy Azoty Puławy. Procedura ruszyła
Resort rozwoju i technologii informuje, że funkcję zarządcy przymusowego będzie pełnił mec. Radosław Kwaśnicki.
„W pierwszej kolejności zostanie sporządzona wycena, czyli ustalenie wartości rynkowej przejmowanych pakietów (zgodnie z prawem, przejęcie następuje za odszkodowaniem odpowiadającym wartości rynkowej). Następnymi krokami jest ustalenie podmiotu/podmiotów, które przejmą akcje oraz wydanie decyzji administracyjnej o przejęciu określającej m.in. wysokość odszkodowania oraz wskazującej podmiot/podmioty przejmujące. Po tych działaniach nastąpi wpłata odszkodowania na określony rachunek bankowy podlegający zamrożeniu i przerejestrowanie papierów wartościowych na podmiot/podmioty przejmujące” – wyjaśnia ministerstwo w komunikacie.
Warto dodać, że Polska jest pierwszym krajem w Europie, który wprowadził instytucję tymczasowego zarządu przymusowego.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś