Jażdżewski: do końca roku negocjacje z Chinami ws. regionalizacji w eksporcie drobiu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
17-07-2024,8:50 Aktualizacja: 17-07-2024,8:53
A A A

Do końca tego roku mają się zakończyć polsko-chińskie negocjacje ws. regionalizacji, tak by można było eksportować z Polski mięso drobiowe do Chin, nawet gdy lokalnie pojawi się ognisko ptasiej grypy - poinformował PAP główny lekarz weterynarii (GLW) Krzysztof Jażdżewski.

Jażdżewski podkreślił w rozmowie z PAP, że priorytetem w pracach Inspekcji Weterynaryjnej będzie uznanie przez Chiny regionalizacji dla polskiego drobiu. "Partnerzy chińscy podpisali z naszym wiceministrem (Jackiem Czerniakiem - PAP) porozumienie, które wytycza ścieżkę do dojścia do regionalizacji. To jest mapa drogowa. Obie strony zobowiązały się, że do końca tego roku zakończymy negocjacje w tym zakresie. Potem będzie musiała zapaść formalna decyzja" - powiedział.

prezydent, duda, chiny, porozumienie

Porozumienie z Chinami podczas wizyty prezydenta Dudy. Będzie uznawana regionalizacja HPAI w ramach eksportu polskiego drobiu

W obecności prezydenta Andrzeja Dudy i przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga podpisano w poniedziałek w Pekinie kilka porozumień gospodarczych, w tym ważne porozumienie w sprawie eksportu polskiego drobiu. Zakłada ono, że jedno ognisko wysoce zjadliwej...

Szef Inspekcji Weterynaryjnej przypomniał, że ustalenie regionalizacji jest kluczowe w kwestii potencjalnego eksportu mięsa drobiowego do Państwa Środka. "Chińczycy znieśli zakaz importu mięsa drobiowego odnośnie całego naszego kraju, ale tylko do momentu, jeśli nie wystąpi nowe ognisko grypy ptaków. W przypadku, jeśli takie nowe ognisko by się pojawiło - co może się przytrafić, wówczas taki eksport byłby całkowicie zakazany. Stąd konieczne jest wynegocjowanie regionalizacji, która niezależnie od sytuacji epizodycznej, umożliwi wysyłkę mięsa drobiowego z miejsc, gdzie choroby nie ma" - wyjaśnił.

Ministerstwo rolnictwa informowało, że 5 kwietnia br. Polska odzyskała status kraju wolnego od grypy ptaków.

Krzysztof Jażdżewski odniósł się również do podpisanego 24 czerwca w Pekinie protokołu ws. kontroli, kwarantanny i wymogów sanitarnych dla dzikich produktów wodnych przeznaczonych do eksportu z Polski do Chin. Wyjaśnił, że "pewne kontakty handlowe" w zakresie eksportu głównie ryb morskich do Chin Polska miała od 2014 r.

Resort rolnictwa przekazał, że obecnie 16 polskich podmiotów sektora rybołówstwa posiada aktywne uprawnienia eksportowe i może wysyłać produkty rybołówstwa na rynek chiński.

chiny, ambasador chin, rolnictwo, wymiana handlowa

Ambasador Chin: Polska, jako kraj rolniczy, jest bardzo dobrze rozpoznawalna i ceniona przez naszych konsumentów

W ciągu ostatnich ośmiu lat stosunki chińsko-polskie "rozwijały się zdrowo i stabilnie", przynosząc owocne rezultaty we współpracy w różnych dziedzinach – czytamy w stanowisku ambasadora Chin w Polsce Sun Linjianga,...

"Dzięki podpisaniu porozumienia w Pekinie podmioty, które już wcześniej były zarejestrowane, czyli zakłady rybne, mogą kontynuować swój eksport. Porozumienie daje też możliwość rejestracji nowych podmiotów, które chciałaby eksportować np. morskie ryby na rynek chiński" - wskazał główny lekarz weterynarii.

Jażdżewski zwrócił jednak uwagę, że zanim eksport do Chin na nowych warunkach ruszy, trzeba będzie skorygować świadectwo zdrowia, ponieważ ma ono już 10 lat. "Czekamy na propozycję chińską w tej sprawie. Dodatkową kwestią będzie aktualizacja u chińskich władz listy urzędowych lekarzy weterynarii wraz ze wzorami ich podpisów w graficznej formie. Aktualizacja tej listy powinna się zakończyć do końca wakacji" - dodał.

Chiny to ważny partner Polski w handlu rolno-spożywczym. W 2023 r. polski eksport do ChRL osiągnął wielkość 147,6 mln euro. Od kilku lat największym zainteresowaniem chińskich konsumentów cieszą się polskie mleko i produkty mleczne.

Poleć
Udostępnij