Uprawa aeroponiczna warzyw staje się coraz popularniejsza
Myśląc o uprawie roślin najczęstszym skojarzeniem, które przychodzi nam do głowy jest gleba, czyli to, na czym będziemy uprawiać nasze rośliny. Jest to najważniejszy czynnik warunkujący to, jakie rośliny będziemy hodować i w konsekwencji, jakie nawozy będziemy stosować by zwiększyć wydajność naszej uprawy.
Ważne jest również nasłonecznienie, ilość wody oraz otoczenie, w jakim uprawiamy nasze rośliny.
Wszystkie te czynniki sprawiają, że rolnik musi poświęcić dużo czasu i środków na takie zabezpieczenie swojej uprawy, aby finalne zbiory przyniosły spodziewane dochody.
Podłoża uprawowe organiczne w szklarni
Istnieje jednak taki sposób uprawy roślin który jest całkowicie niezależny od wszystkich wyżej wymienionych warunków. Hydroponika - uprawa roślin bez gleby, za to w wodzie z odpowiednim nawozem daje gwarancję, że przy znacznie mniejszych nakładach finansowych oraz przy znacznie mniejszym nakładzie pracy, hodowca może z powodzeniem uzyskać, również w skali makro, całkiem spore plony.
Podczas targów Fruit Logistica 2018 w Berlinie swoje rozwiązania w uprawach hydroponicznych zaprezentowała firma Hydroponicsystems International z Hiszpanii. Firma pokazała system aeroponiczny. W tym systemie są wykorzystywane spryskiwacze, które przy pomocy wysokociśnieniowych pomp i dysz wytwarzają mgiełkę, które odżywiają korzenie.
Skład pożywki dla pomidora
Złe objawy potrafią się zaskakująco szybko pojawić, symptomy w hydroponice mogą trwać ok. 1 tygodnia, natomiast w przypadku aeroponiki jest to czas ok. 1-2 dni i są widoczne negatywne działania.
Jakie są zalety uprawy aeroponicznej: zapewnia bryle korzeniowej środowisko bogate w tlen, jest szeroko uważana za metodę oferującą najszybsze tempo wzrostu. Zapewnia niskie zużycie wody i środków odżywczych w porównaniu z systemami używającymi jednorazowej pożywki, łatwy dostęp do bryły korzeniowej, łatwość w sterylizacji czyszczeniu systemu, niskie koszty medium uprawowego i brak dużej ilości medium uprawowego do utylizacji.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz