Rolnicy na przejściu granicznym w Dołhobyczowie nie odpuszczają
Rolnicy, którzy protestują nieprzerwanie od 12 lutego br. na przejściu granicznym w Dołhobyczowie po rozmowach w Jasionce, zdecydowali na kontynuowanie protestu, uznając, że rząd nie spełnił żadnego z ich postulatów. Zapowiadają, że także podczas Świąt Wielkiej Nocy nie zejdą z przejścia.
W dniu 22 marca zdecydowali, że od 25 marca całkowicie zablokują przejście graniczne dla ruchu pojazdów ciężarowych. Tego samego dnia Komenda Powiatowa Policji w Hrubieszowie wystąpiła do Wójta Gminy Dołhobyczów Grzegorza Drewnika z wnioskiem o rozwiązanie zgromadzenia. W piśmie można przeczytać, że „Przedmiotowe zgromadzenie (…) z każdym kolejnym dniem powoduje istotne i ciągle rosnące zagrożenie dla zdrowia osób trzecich – zarówno kierowców, którym na skutek blokady drogi uniemożliwiony jest przejazd przez granicę państw. Uzyskana w dniu dzisiejszym na spotkaniu z organizatorami informacja dot. całkowitego zblokowania (pisownia oryginalna) Drogowego Przejścia Granicznego w Dołhobyczowie dla ruchu pojazdów ciężarowych jest niedopuszczalna! (…)
Ile zboża z Rosji trafiło do Polski w 2023 roku?
W związku z powyższym niewątpliwym jest stwarzanie zagrożenia życia lub zdrowia ludzi lub mienia, o którym jest mowa w cytowanym wyżej art. 20 ust. 1 ustawy Prawo o zgromadzeniach. (…) Z uwagi na powyższe zasadnym jest wydanie decyzji o rozwiązaniu zgromadzenia”.
Jednak wójt Gminy Dołhobyczów Grzegorz Drewnik nie zgodził się na rozwiązanie zgromadzenia, a protestujący odebrali pismo jako presję policji na zakończenie protestu.
W odpowiedzi protestujący zdecydowali, że złagodzą od 25 marca br. protest na przejściu w Dołhobyczowie poprzez rezygnację z całkowitej blokady przejścia dla ruchu ciężarowego w kierunku wjazdowym i wyjazdowym. Samochody uprzywilejowane, pomoc humanitarna, autobusy i samochody osobowe, tak jak dotychczas, będą przepuszczane na bieżąco. Natomiast samochody ciężarowe powyżej 3,5 t w kierunku wjazdowym do Polski będą wpuszczane na teren przejścia granicznego w Dołhobyczowie w ilości 1 sztuka na dobę, a wyjeżdżające z Polski – 3 sztuki na 6 godzin.
Minister Hetman: prowadzimy rozmowy z Ukrainą o systemie licencyjnym w handlu produktami rolnymi
Protestujący rolnicy żądają:
- Odsunięcia związków rolniczych od negocjacji z rządem, interesy rolników będą reprezentować osoby wskazane przez rzeczywistych liderów protestów,
- Wprowadzenia zakazu importu artykułów rolno-spożywczych spoza obszaru Unii Europejskiej, w tym z Ukrainy,
- Wprowadzenia systemu kaucyjnego na tranzyt artykułów rolno-spożywczych przez terytorium Unii Europejskiej,
- Wprowadzenia rekompensaty w wysokości 1500 zł do 1 ha do wszystkich gatunków zbóż i rzepaku zebranych w 2023 roku,
- Zastąpienia Zielonego Ładu Chłopskim Ładem, który zostanie opracowany w drodze konsultacji z producentami rolnymi oraz niezależnymi ekspertami z uczelni rolniczych.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz