Krzem wzmacnia buraki
Burak cukrowy był jedną z pierwszych roślin rolniczych w naszym kraju, w której zaczęto stosować dolistnie krzem, a badania nad tym zagadnieniem prowadzone są Sahryniu na Zamojszczyźnie od 2010 r. Obecnie rozpoczął się 11-ty sezon doświadczeń.
Krzem aplikowany dolistnie w uprawie buraka cukrowego ma podobne działanie jak w innych uprawach – ogranicza u roślin wpływ stresów powodowanych zarówno przez niekorzystne warunki środowiska, jak też porażenie przez choroby czy też żerowanie szkodników. Efektem jest przyrost plonu korzeni, który przekłada się na większy plon biologiczny i technologiczny cukru.
Burak cukrowy: pogłówne nawożenie azotem
Stosowanie dolistne krzemu rozpoczyna się w fazie 6 liści buraka (BBCH 16). Przeprowadza się od 1 do 3 zabiegów. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić ile oprysków jest wartością optymalną, bo ich efekt zależy od wielu czynników: charakteru produktu, przebiegu warunków pogodowych przed i po zabiegu, kondycji roślin, stosowanego nawożenia na plantacji, ochrony itp. Najczęściej jednak wraz ze zwiększaniem się liczby zabiegów efekty są lepsze.
Technika przeprowadzania aplikacji dolistnej krzemu jest identyczna jak w przypadku dokarmiania dolistnego roślin mocznikiem i nawozami mikroelementowymi. Zawsze należy przestrzegać zalecenia producenta w zakresie zalecanej dawki nawozu dolistnego z krzemem czy stymulatora. Stosowanie większych niż rekomendowane dawek jest niecelowe, bo zwykle nie przynosi większych efektów, a powoduje wzrost kosztów stosowania. W tym bardzo trudnym dla całej gospodarki roku, w tym także dla rolnictwa, należy szczególnie starannie liczyć wszystkie wydatki w gospodarstwie.
Do sporządzenia cieczy roboczej należy użyć wcześniej ogrzanej wody, aby podczas zabiegu nie wywołać szoku termicznego u roślin. Ciecz roboczą należy natychmiast zużyć po jej przygotowaniu. Podczas oprysku rośliny powinny być suche. Nie powinno się więc wykonywać aplikacji rano, gdy rośliny są często pokryte rosą, ani zaraz po deszczu, ani tuż przed deszczem. Gdy w ciągu dnia panują wysokie temperatury, to optymalnym terminem na zabieg jest wieczór, gdy dłużej utrzymuje się niższa temperatura. W prowadzonych w Sahryniu na Zamojszczyźnie doświadczeniach oprysk zaczyna się wykonywać po godz. 19-ej, a nawet później.
Szarek komośnik już grasuje
Niewskazana jest aplikacja w wyższej temperaturze, bo wtedy dochodzi do zbyt szybkiego wysychania cieczy na powierzchni roślin. Do zabiegu należy użyć w pełni sprawnego technicznie opryskiwacza, który umożliwia dokładne naniesienie na rośliny cieczy roboczej.
Aby ograniczyć koszty wykonywania oprysków rolnicy często stosują różnego rodzaju mieszaniny. W przypadku części produktów zawierających krzem nie zawsze jest to możliwe. Te, które mają bardzo wysokie pH i odczyn zasadowy, muszą być stosowane pojedynczo, aby uniknąć wytrącania się krzemu w cieczy roboczej. Najprościej jest spytać o to producenta danego nawozu dolistnego lub stymulatora.
Więcej o aplikacji dolistnej krzemu i rekomendowanych przez producentach nawozach dolistnych i stymulatorach zawierających ten pierwiastek do stosowania w uprawie buraka cukrowego można przeczytać w czerwcowym numerze Nowoczesnej Uprawy.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz