Burak cukrowy: pogłówne nawożenie azotem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
06-05-2020,7:30 Aktualizacja: 06-05-2020,7:31
A A A

Część rolników stosuje azot w uprawie buraka cukrowego w dwóch terminach: przedsiewnie i pogłównie. Azot pogłównie stosuje się w fazie 4, a najpóźniej 6 liści buraka (BBCH 14-16).

Należy unikać późniejszego nawożenia, bo obniża ono plon cukru, a sprzyja nadmiernemu wzrostowi liści. Ostatnie opady korzystnie wpłynęły na wzrost roślin, który powinien teraz znacznie przyspieszyć.

Pogłówna dawka azotu wynosi przeciętnie 40 kg N/ha i waha się od 30 do 50 kg N/ha. Ustalając wielkość dawki należy brać pod uwagę obsadę roślin. Gdy obsada jest wysoka, wówczas trzeba zastosować większą dawkę, a gdy roślin jest mniej, wówczas mniejszą.

ciągnik, agregat uprawowy, pole, niebo

Azot pod burak cukrowy

Od 1 marca można stosować nawozy azotowe pod rośliny jare, w tym burak cukrowy. W przypadku tej uprawy nawożenie azotem musi być stosowane wyjątkowo umiejętnie, aby uzyskać maksymalny plon biologiczny i technologiczny cukru. Zgodnie z...

Najczęściej pogłównie stosuje się saletrę amonową. Ponieważ nawóz ten zawiera formy azotu parzące dla roślin (azotanową i amonową) powinien być stosowany na suche rośliny, dlatego trzeba unikać rannego stosowania, gdy rośliny najczęściej pokryte są rosą. Najlepiej jest go rozsiać przed spodziewanym deszczem. Tak jak przy każdym nawożeniu należy dołożyć wszelkich starań, aby nawóz równomiernie rozsiać po powierzchni pola.

Gospodarstwa mogące stosować technikę oprysku grubokroplistego lub rozlewu mogą z powodzeniem stosować roztwór saletrzano-mocznikowy. Warto po raz kolejny przypomnieć, że chociaż nawóz ten ma formę płynną, nie jest przeznaczony do dokarmiania dolistnego roślin, bo ma działanie parzące. Nie wolno go stosować tuż po deszczu oraz podczas upałów. Zaleca się wykonywanie oprysków na zdrowe i suche rośliny.

W przeszłości nawozy azotowe rozsiewano przed wykonaniem przerywki i mechanicznym niszczeniem chwastów w międzyrzędziach. Powrotu do przerywki nie ma, ale do pielenia mechanicznego już częściowo tak. Wycofywanie kolejnych substancji czynnych herbicydów do odchwaszczania buraka sprawia, że niektórzy rolnicy wracają lub będą wracać do wykorzystania pielników. W takim razie nawóz azotowy należy starać się wysiać przed ich użyciem.

szarek komośnik, Sudzucker Polska, chrząszcze szarka komośnika, zwalczanie szarka komośnika

Szarek komośnik już grasuje

Niestety, ale mogą sprawdzić się obawy związane z uszkodzeniami plantacji przez szarka komośnika. Pogoda sprawia, że szkodnik ten szczególnie w rejonie Sandomierza i Kazimierzy Wielkiej ma się bardzo dobrze - informuje koncern Südzucker...

Na rynku pojawią się też nowoczesne narzędzia do pielęgnacji mechanicznej międzyrzędzi, które jednocześnie pozwalają na chemiczne niszczenie chwastów w rzędach (tzw. pielęgnacja hybrydowa). Również w razie ich wykorzystania należy nawóz azotowy zastosować wcześniej.

Fakt zastosowania azotu należy koniecznie odnotować w ewidencji zabiegów związanych z nawożeniem tych składnikiem. Wynika to z obowiązku nałożonego przez rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020 r. w sprawie przyjęcia "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu" (Dz. U. z 2020 r., poz. 243).

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij