Co jest powodem piętrowych wschodów buraka?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
25-05-2020,8:20 Aktualizacja: 25-05-2020,8:21
A A A

W tym roku na wielu plantacjach buraka cukrowego kłopotem są piętrowe wschody i bardzo duże zróżnicowanie zaawansowania wzrostu i rozwoju roślin. Rolnicy zastanawiają się co może być ich powodem.

Będąc w ostatnich dniach na Zamojszczyźnie obserwowałem kilka plantacji buraka cukrowego, na których występują piętrowe wschody. Niektóre były zlokalizowane na glebie należącej do II klasy bonitacyjnej. Trudno jest przypisać różnice w tempie wschodów tylko zmienności glebowej czy też błędom w uprawie przedsiewnej pod burak. Opady na plantacji są przecież w miarę równomiernie rozłożone.

ciagnik, opryskiwacz, buraki, Sahryń, pole

Krzem wzmacnia buraki

Burak cukrowy był jedną z pierwszych roślin rolniczych w naszym kraju, w której zaczęto stosować dolistnie krzem, a badania nad tym zagadnieniem prowadzone są Sahryniu na Zamojszczyźnie od 2010 r. Obecnie rozpoczął się 11-ty sezon...

Poza tym, gdy obok siebie można zaobserwować rośliny, z których jedna jest dopiero w fazie 2 liści czy nawet liścieni, a druga ma już 6 liści właściwych, to trzeba poszukać innych przyczyn. Wydaje mi się, że jest nią jakość nasion. Zresztą nie tylko mnie.

Plantatorzy, z którymi miałem okazję rozmawiać zauważyli dość zróżnicowanie pod względem tempa i równomierności wschodów nie tylko pomiędzy firmami hodowlano-nasiennymi, ale także odmianami pochodzącymi z tej samej hodowli. W tak trudnych warunkach jakie mamy w tym sezonie ujawniają się różnice w jakości nasion. Gdy warunki na polu są w miarę optymalne, to różnice są stosunkowo niewielkie.  

Prof. Sławomir Podlaski z SGGW w Warszawie apeluje, aby zmienić sposób oceny jakości nasion buraka cukrowego i zamiast oceny laboratoryjnej zdolności kiełkowania po 14 dniach oceniać wigor nasion. Chodzi o badanie laboratoryjnej zdolności kiełkowania w warunkach stresowych po kilku dniach. W przypadku symulowanej suszy jest to po 4 dniach, a symulowanego chłodu po 6 dniach.   

Duże zróżnicowanie wielkości roślin na polu przekłada się na obniżenie plonu. Wolna przestrzeń nie jest bowiem dobrze wykorzystana przez mniejsze rośliny. To także większe straty podczas zbioru spowodowane dużym zróżnicowaniem wielkości korzeni na plantacji. 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij