Środki ochrony roślin w liczbach. Ile zabiegów wykonują rolnicy?
Znajomość zasad integrowanej ochrony rolnicy najczęściej ocenili na poziomie średnim (850,2 tys. rolników) lub wysokim (215,8 tys.) – wyliczył Główny Urząd Statystyczny (GUS).
W 2020 r. – jak wynika z opublikowanej przez GUS "Charakterystyki gospodarstw rolnych" w oparciu o Powszechny Spis Rolny 2020 - zabiegi środkami ochrony roślin stosowało ok. 69 proc. (905,4 tys.) użytkowników gospodarstw rolnych. Najwięcej zabiegów wykonano w celu ochrony zbóż – 1 594,7 tys., których udział w powierzchni zasiewów był dominujący i wynosił ok. 68 proc. oraz na plantacje upraw trwałych - 729,8 tys., co z kolei związane jest z większą niż w innych uprawach częstotliwością i różnorodnością występowania patogenów.
Opryski zmieniają sposób, w jaki trzmiele i pszczoły "widzą" kwiaty
Według jego wyliczeń, co dziesiąty użytkownik gospodarstwa rolnego korzystał ze wsparcia w podejmowaniu decyzji w zakresie stosowania środków ochrony roślin. Najczęściej wykorzystywano w tym celu progi ekonomicznej szkodliwości (72,7 proc.) oraz personalne doradztwo rolnicze (69,5 proc.).
„Udział gospodarstw rolnych korzystających z tych dwóch rodzajów wsparcia wzrastał proporcjonalnie do wzrostu powierzchni użytkowanych gruntów od ok. 2 proc. w grupie gospodarstw rolnych 1–2 ha UR do ponad 40 proc. w gospodarstwach rolnych użytkujących 100 ha i więcej użytków rolnych. Z tego rodzaju wsparcia najczęściej korzystały gospodarstwa rolne specjalizujące się w uprawach polowych” – przekazał GUS.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz