Perenal 104 EC powraca
Po długiej nieobecności na rynek wraca graminicyd Perenal 104 EC. Preparat przeznaczony do zwalczania rocznych i wieloletnich chwastów jednoliściennych w uprawie rzepaku ozimego, buraków cukrowych, bobiku, grochu pastewnego, słonecznika, marchwi, cebuli i w szkółkach drzew ozdobnych. Firma Dow AgroSciences uzyskała rejestrację tego produktu.
Perenal 104 EC odznacza się wysoką skutecznością w zwalczaniu chwastów jednoliściennych a w szczególności perzu właściwego i wiechliny rocznej. Substancja czynną herbicydu jest haloksyfop-P (związek z grupy pochodnych kwasu propionowego) – 104 g/l.
Nie spiesz się z likwidacją rzepaku ozimego
Perenal 104 EC jest przeznaczony do zwalczania rocznych i wieloletnich chwastów jednoliściennych w uprawie rzepaku ozimego, buraków cukrowych, bobiku, grochu pastewnego, słonecznika, marchwi, cebuli i w szkółkach drzew ozdobnych. Jest herbicydem systemicznym, pobieranym głównie przez liście, a następnie przemieszczanym do korzeni i rozłogów chwastów, powodując zahamowanie wzrostu i rozwoju roślin. Środek wnika do wnętrza chwastów najpóźniej w ciągu godziny od zastosowania. Opady deszczu po tym okresie nie obniżają jego skuteczności. W warunkach silnego uwilgotnienia gleby część środka może być dodatkowo wchłaniana przez korzenie chwastów.
Całkowite zniszczenie chwastów następuje w 2-3 tygodnie po zastosowaniu środka. Intensywny wzrost chwastów, ciepła pogoda i dostatecznie wilgotna gleba przyspieszają działanie środka. Chłodna pogoda opóźnia działanie środka, ale nie obniża jego skuteczności. W warunkach długotrwałej suszy skuteczność działania środka w stosunku do perzu może ulec obniżeniu. Środek stosuje się nalistnie po wzejściu chwastów. Chwasty roczne są najbardziej wrażliwe na działanie środka od fazy 2 liści do początku fazy krzewienia, chwasty wieloletnie (np. perz właściwy) w fazie 4-8 liści.
Chwasty wrażliwie:
- dawka 0,5 l/ha – chwastnica jednostronna, owies głuchy, samosiewy zbóż, wyczyniec polny;
- dawka 1,0 l/ha – wiechlina roczna, perz właściwy.
Odmiany buraków rekomendowane przez Südzucker na 2016 r.
Rzepak ozimy
Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,5 l/ha.
Termin stosowania: środek stosować jesienią po wschodach rośliny uprawnej i chwastów, niezależnie od fazy rozwojowej rzepaku ozimego.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1.
Burak cukrowy, bobik, groch pastewny
Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 1,0 l/ha.
Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,5-1,0 l/ha.
Termin stosowania: środek stosować wiosną po wschodach rośliny uprawnej i chwastów, niezależnie od fazy rozwojowej rośliny uprawnej.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1.
Słonecznik, marchew, cebula, szkółki drzew ozdobnych
Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 1,0 l/ha.
Termin stosowania: środek stosować wiosną po wschodach rośliny uprawnej i chwastów, niezależnie od fazy rozwojowej rośliny uprawnej.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1.
Uwaga: środek można stosować nie częściej niż raz na 2 lata.
2015 – rok suszy
Środek rozkłada się w ciągu okresu wegetacji nie stwarzając zagrożenia dla roślin uprawianych następczo. W przypadku wcześniejszego zaorania plantacji traktowanej herbicydem (np. w wyniku wymarznięcia lub uszkodzenia roślin przez choroby lub szkodniki) na polu tym można uprawiać rośliny, w których zaleca się stosowanie środka lub inne rośliny dwuliścienne. Po upływie 3 miesięcy od zastosowania środka Perenal 104 EC można uprawiać kukurydzę, a po upływie 2 miesięcy zboża.
Środek Perenal 104 EC zawiera substancję czynną należącą do herbicydów z grupy inhibitorów ACC-azy. Stosowanie po sobie herbicydów o tym samym mechanizmie działania może prowadzić do wyselekcjonowania chwastów odpornych. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia i rozwoju odporności chwastów, herbicydy z grupy inhibitorów ACCa-zy powinny być stosowane zgodnie z Dobrą Praktyką Rolniczą:
- postępuj zgodnie z zaleceniami zawartymi w etykiecie środka ochrony roślin – stosuj środek w zalecanej dawce w terminie zapewniającym najlepsze zwalczania chwastów;
- dostosuj zabiegi uprawowe do warunków panujących na polu, zwłaszcza do rodzaju i nasilenia chwastów;
- używaj różnych metod kontroli zachwaszczenia w tym rotację upraw, itp.;
- stosuj rotacje herbicydów o różnym mechanizmie działania;
- stosuj mieszanki herbicydu z grupy ACC-azy z herbicydami o odmiennym mechanizmie działania;
- stosuj w rotacji i/lub mieszaninie herbicydy działające na kilka procesów życiowych chwastów;
- stosuj herbicyd o danym mechanizmie działania tylko raz w ciągu sezonu wegetacyjnego rośliny uprawnej;
- informuj posiadacza zezwolenia o nie satysfakcjonującym zwalczaniu chwastów;
- w celu uzyskania szczegółowych informacji skontaktuj się z doradcą lub z producentem środka ochrony roślin.
Przed zastosowaniem środka Perenal 104 EC zaleca się w szkółkach drzew ozdobnych wykonanie na każdej uprawianej odmianie próbny zabieg w celu sprawdzenia, czy nie wystąpią objawy uszkodzenia roślin lub skontaktować się z posiadaczem zezwolenia.
Środka nie wolno stosować:
- na rośliny mokre, chore, słabe lub uszkodzone przez przymrozki, choroby oraz szkodniki,
- w temperaturze powietrza poniżej 8°C i powyżej 27°C;
- w czasie nadmiernej suszy, upałów oraz w przypadku chłodnej pogody;
- po nocnych przymrozkach oraz przed spodziewanymi przymrozkami;
- gdy istnieje niebezpieczeństwo zanieczyszczenia wody, która będzie używana do nawadniania, pojenia lub innych celów gospodarskich/domowych.
Podczas stosowania środka nie wolno dopuścić do:
- znoszenia cieczy użytkowej na sąsiednie plantacje roślin uprawnych;
- nakładania się cieczy użytkowej na stykach pasów zabiegowych i uwrociach.
Ze względu na bardzo dużą wrażliwość niektórych roślin uprawnych nawet na znikome ilości środka, bardzo ważne jest dokładne wymycie opryskiwacza po zabiegu, zwłaszcza przed użyciem w innych roślinach niż zalecane.
Okres od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru rośliny uprawnej (okres karencji):
- rzepak ozimy, burak cukrowy, groch pastewny, bobik – 90 dni;
- słonecznik – 100 dni;
- marchew – 56 dni;
- cebula – 28 dni.