W praktyce do odchwaszczania trawiastych użytków zielonych są dopuszczone dwie substancje czynne - fluroksypyr oraz trichlopyr.
Od lat program odchwaszczania użytków zielonych ulega zmianom, chociaż nie takich oczekują plantatorzy. Zmiany te polegają bowiem na corocznym zmniejszaniu liczby dostępnych herbicydów do ich odchwaszczania.
Użytki zielone, to w zdecydowanej większości kombinacje mieszanek różnych gatunków traw, odpornych na kilkadziesiąt chwastobójczych substancji czynnych. Niestety zainteresowanie ze strony producentów herbicydów jest minimalne. Zarejestrowanych kombinacji jest żenująco mało, chociaż ich asortyment mógłby być bardzo bogaty.
Inno4Grass to europejska sieć tematyczna posiadająca dwudziestu partnerów z 8 krajów: Belgii, Francji, Holandii, Irlandii, Niemiec, Szwecji, Włoch oraz Polski. Koordynatorem projektu jest Centrum Użytków Zielonych w Niemczech....
Zalecenia oficjalnie
W praktyce do odchwaszczania trawiastych użytków zielonych są dopuszczone dwie substancje czynne. Fluroksypyr, który jest reprezentowany przez 25 preparatów zawierających od 200 do 333 g tej substancji w 1 l preparatu. Zaledwie trzy spośród nich posiadają rejestrację dotyczącą odchwaszczania użytków zielonych. Są to: Starane 250 EC i Taran 250 EC zalecane w dawce 0,8 l/ha wiosną lub wczesną jesienią, jednak nie później niż do połowy września, gdy chwasty osiągną wysokość 8-10 cm i wytworzą, co najmniej 3-4 liście właściwe. Trzeci preparat to Starane 333 EC zalecany w dawce 0,54 l/ha w okresie od marca do czerwca, w czasie intensywnego wzrostu chwastów.
W zalecanych dawkach preparaty te skutecznie niszczą następujące gatunki: bieluń dziędzierzawa, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, jasnota różowa, koniczyna biała, maruna nadmorska, niezapominajka polna, przytulia czepna, poziewnik szorstki, rdestówka powojowata, rdest ptasi, rumian polny, szarłat szorstki, szczawie i tobołki.
Dopuszczony do odchwaszczania użytków zielonych herbicyd Fernando Forte 300 EC, obok fluroksypyru dodatkowo zawiera trichlopyr. Mieszanina ta powinna być stosowana w okresie intensywnego wzrostu chwastów. Jeśli ruń została skoszona, należy odczekać 14-21 dni do czasu jej odrośnięcia (około 25 cm wysokości). Zalecana dawka to 1-2 l/ha, tę wyższą należy stosować na chwasty wieloletnie.
Podsiew użytków zielonych polega na wysiewie określonych brakujących gatunków roślin w częściowo zniszczoną darń. W mieszankach powinny dominować najwartościowsze i szybko rozwijające się trawy jak życica mieszańcowa i trwała,...
Do gatunków wrażliwych należą chwasty wymienione przy samym fluoroksypyrze oraz dodatkowo: babka lancetowata, krwawnik pospolity, mniszek lekarski i pokrzywa zwyczajna. Co najmniej silne zahamowanie wzrostu można zaobserwować u jaskra rozłogowego, ostrożnia polnego i podagrycznika pospolitego. Chwasty roczne są najbardziej wrażliwe na działanie środka od fazy 2 liści do początku rozety, chwasty wieloletnie od fazy 6-8 liści (rozeta liści) do początku strzelania w pędy.
Okres od zastosowania jednego z wymienionych środków do dnia, w którym zwierzęta mogą być karmione tymi roślinami (okres karencji dla pasz) wynosi 7 dni, podobnie na teren potraktowany środkiem nie należy wpuszczać zwierząt gospodarskich, a szczególnie bydła mlecznego, wcześniej niż po upływie 7 dni od zabiegu.
Rozwiązania możliwe, ale niezalecane
Herbicydów selektywnych w stosunku do traw stanowiących składniki łąk i pastwisk jest dużo. Można wymienić np. MCPA i dawno temu zarejestrowany Chwastox Extra 300 SL, który aktualnie na rynku ma kilkanaście odpowiedników. Podobnie 2,4-D reprezentowany przez Pielik 80 SP, swojego czasu dopuszczony do odchwaszczania użytków zielonych, obecnie posiadający kilka odpowiedników. Warto zwrócić uwagę, że preparaty miały kiedyś rejestrację łącznego stosowania. W tym samym celu był zarejestrowany sulfonylomocznik Glean 75 WG (chlorosulfuron), który jako kolejny posiada kilka odpowiedników.
Wzorców do odchwaszczania użytków zielonych można szukać wśród herbicydów zbożowych, przeznaczonych wyłącznie do zwalczania chwastów dwuliściennych, poza tym wśród zaleceń odchwaszczania plantacji traw nasiennych, które są pojedynczymi składnikami pastwisk i łąk, wreszcie można je znaleźć wśród herbicydów zalecanych do odchwaszczania trawników, boisk sportowych czy pól golfowych.
-
Artykuł ukazał się w miesięczniku "Przedsiębiorca Rolny" nr 2-2020 - ZAPRENUMERUJ