Użytki zielone w praktyce
Inno4Grass to europejska sieć tematyczna posiadająca dwudziestu partnerów z 8 krajów: Belgii, Francji, Holandii, Irlandii, Niemiec, Szwecji, Włoch oraz Polski. Koordynatorem projektu jest Centrum Użytków Zielonych w Niemczech. W ramach tego projektu odbyło specjalne seminarium na terenie RGD Brody.
Prowadzącym spotkanie był prof. dr hab. Piotr Goliński, a gospodarzem dyrektor mgr Edward Warych. Jednym z punktów tego seminarium była lustracja użytków zielonych, obory oraz stada bydła w RGD Brody. Dzięki temu, że gospodarstwo ma możliwość prowadzenia wypasu dawkowanego na pastwiskach położonych w blisko obór, wprowadzono tu system żywienia krów, w który włączono pastwiska jako składnik dawki pokarmowej w okresie wegetacji poprzez wypas „półdzienny”.
Polega to na wypasie bydła przez około 4 godziny (z uwzględnieniem fazy laktacji), a dalsze bilansowanie dawki odbywa się z wykorzystanie kiszonek oraz pasz treściwych. Krowy do 200 dnia laktacji spędzają na pastwisku 4 godziny (od godz. 7 do 11), a po 200 dniu laktacji 2 godziny (między 11 a 13 godz.) i mają dostęp do wybiegu. Jednym z częstych problemów w Brodach są skrajne warunki wilgotnościowe, które ograniczają pełne wykorzystanie pastwisk. Częste susze albo okresowe zalewy pastwisk utrudniają dostęp do tej bazy paszowej, ale korzyści wynikające z wypasu „półdziennego” są cenniejsze. Taki wypas pozytywnie wpływa na zdrowotność zwierząt i wycielenia oraz poprawia jakość tak wyprodukowanego mleka.
Po zakończeniu zwiedzania gospodarstwa uczestnicy wzięli udział w dyskusji na temat możliwości wykorzystania użytków zielonych w produkcji mleka oraz zapewnienia dobrostanu. Wykorzystanie pastwiska może poprawić rentowność produkcji, jednak muszą być spełnione określone warunki w danym gospodarstwie oraz ustalony jego profil. Zoptymalizowanie pastwiskowych i kośnych systemów gospodarowania na użytkach zielonych w celu produkcji pasz białkowych, może też poprawić rentowność.