Mszyce zagrożeniem dla drzew owocowych. Jak z nimi walczyć?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Arysta LifeScience, (zac) | redakcja@agropolska.pl
22-06-2015,9:30 Aktualizacja: 22-06-2015,9:32
A A A

Problem mszyc w sadach to powracające co roku wyzwanie, z którym muszą zmierzyć się producenci owoców. Po kwitnieniu jabłoni nadszedł idealny moment, by sięgnąć po sprawdzony i skuteczny insektycyd Apacz 50 WG.

Doświadczeni sadownicy wiedzą, jak dużym zagrożeniem dla drzew owocowych są mszyce.

Na jabłoni występuje kilka gatunków tych owadów - najgroźniejsze, a zarazem najbardziej powszechne, to mszyca jabłoniowa i mszyca jabłoniowo-babkowa (syn. porazik jabłoniowy).

Mączniak i parch jabłoni w natarciu. Konieczna ochrona fungicydowa

W wielu sadach zaobserwować można coraz więcej ujawniających się plam parcha jabłoni. Kolejne plamy zapewne będą się jeszcze pojawiać. Plamy występujące na liściach i zawiązkach wymuszają systematyczną ochronę fungicydową w dalszej części sezonu....
Pierwsza zagraża głównie szkółkom oraz młodym sadom jabłoniowym, a także jednorocznym pędom, owocom. Zaatakowane rośliny są osłabione, podatne na przemarzanie, mają mało pąków kwiatowych i słabo plonują. Jednak mszycę jabłoniową łatwiej zwalczyć niż drugi z wymienionych groźny gatunek.

Mszyca jabłoniowo-babkowa, jak wszystkie - wydaje w roku wiele pokoleń, których osobniki zasiedlają młode i starsze drzewa. W efekcie żerowania tych pluskwiaków dochodzi do znacznej deformacji liści oraz zawiązków owoców - co bywa przyczyną utraty nawet całego plonu.

Aby zapewnić bezpieczeństwo drzewom i rosnącym owocom, warto sięgnąć po insektycyd Apacz 50 WG. Substancją czynną tego zoocydu jest chlotianidyna, mająca mniejsze cząsteczki w porównaniu do innych substancji aktywnych z tej grupy środków. Zapewnia to szybsze przemieszczanie się preparatu w roślinie (systemicznie oraz translaminarnie).

Apacz 50 WG jest aktywny powierzchniowo, wgłębnie, jak również układowo. Natomiast wobec szkodnika  działa kontaktowo, żołądkowo, a także oddechowo, dzięki czemu zwalcza zarówno owady ssące, jak i gryzące.

Czas rozpocząć dokarmianie wapniem w sadach

W celu poprawienia jakości owoców należy jak najszybciej rozpocząć nawożenie produktami wapniowymi. W obecnym okresie optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie formułowanych produktów wapniowych takich jak Amiwap lub Nano Activ. Produkt...
Wystarczy kontakt szkodnika z substancją czynną, aby doszło do jego "unieszkodliwienia" - jeśli środek nie spowoduje śmierci od razu, to ją odroczy - owad przestaje bowiem żerować, na zabezpieczonych roślinach nie czyni już szkód, z czasem zamiera zagłodzony.

Wysoką skuteczność insektycydu Apacz 50 WG, już przy bardzo niskich jego dawkach, potwierdziły przeprowadzone doświadczenia. W przypadku mszycy jabłoniowej - po zastosowaniu 0,1 kg/ha - skuteczność zabiegu wynosiła od 92,4 proc. (po 3 dniach) do 99,5 proc. (po 14 dniach).

Jeśli chodzi o mszycę jabłoniowo-babkową, zabieg w dawce 0,15 kg/ha był skuteczny w zakresie od 84,5 proc. (po 3 dniach) do 97,5 proc. (po 14 dniach). Działanie ochronne preparatu utrzymuje się przez 3-4 tygodnie.

Apacz 50 WG ma postać granul do sporządzania zawiesiny wodnej. Cechuje się wysoką, długotrwałą aktywnością w różnych warunkach pogodowych i przy szerokim zakresie temperatury. Środek wykazuje małą toksyczność dla ssaków, jak również niską fitotoksyczność.

Poleć
Udostępnij