Drugi oprysk na stonkę kukurydzianą
Trwa masowy nalot chrząszczy stonki kukurydzianej, w tym zapłodnionych samic. Eksperci Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu zalecają wykonanie drugiego zabiegu ochronnego przeciwko stonce kukurydzianej.
Dotyczy to zwłaszcza plantacji kukurydzy pastewnej i kukurydzy cukrowej zlokalizowanych na Podkarpaciu. Szczególną uwagę należy zwracać w uprawach prowadzonych w monokulturze, które są silnie zasiedlane przez chrząszcze, a zwłaszcza zapłodnione samice zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej.
Na polach uprawnych kukurydzy zlokalizowanych na południu kraju zauważono zwiększanie się liczby chrząszczy stonki kukurydzianej. Na roślinach pojawiły się samice wypełnione jajami, jak informowaliśmy za monitoringiem IOR dwa tygodnie temu.
Szczyt liczebności chrząszczy przypada w pierwszej lub drugiej dekadzie sierpnia. Chrząszcze żerują na kukurydzy aż do drugiej połowy października. Od lata aż do późnej jesieni samice stonki kukurydzianej składają jaja do gleby w pobliżu roślin kukurydzy; jaja te są właśnie stadium zimującym chrząszczy.
Przypominamy aktualnie zarejestrowane insektycydy do zwalczania dorosłych osobników stonki kukurydzianej (rejestr MRiRW):
- Proteus 110 OD w dawce 0,75 l/ha lub
- Steward 30 WG, Rumo 30 WG i Sakarb 30 WG stosowane w dawce 0,125-0,15 kg/ha.