Mszyce czy herbicyd?
Na plantacjach buraka cukrowego na Zamojszczyźnie można spotkać rośliny, u których liście zwijają się do środka i sklejają, co upodabnia je główki sałaty. Część plantatorów od razu wykonuje oprysk insektycydem. Często jednak mszyc tam nie ma.
Upodabnianie się roślin buraka cukrowego do główek sałaty jest efektem ubocznym działania substancji czynnej wielu herbicydach stosowanych w uprawie buraka cukrowego - etofumesatu. Po raz pierwszy na Zamojszczyźnie takie objawy zaobserwowano w 2016 r., a następne, silniejsze w 2021 roku. W obecnym są nieco słabsze niż przed rokiem. Po stwierdzeniu, że na roślinach nie ma mszyc, należy nic nie robić i poczekać, a z czasem liście się rozprostują i rośliny przybiorą normalny wygląd.
Burakochwasty - walka na lata
Na wielu plantacjach występują jednak mszyce, wówczas należy przystąpić do wykonania zabiegu. Można je spotkać zarówno na liściach zdeformowanych, jak też normalnych. Charakterystyczne są błyszczące liście i lepka spadź. Próg szkodliwości to co najmniej lub 15 mszyc nieuskrzydlonych/roślinę lub 15 proc. zasiedlonych roślin.
Insektycydów dopuszczonych do zwalczania mszyc w uprawie buraka cukrowego jest niewiele. Zarejestrowany Decis Mega 50 EW (substancja czynna deltametryna) należy stosować z chwilą zasiedlenia roślin przez uskrzydlone mszyce, przed pojawieniem się kolonii. Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,2 /ha, a zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania to 0,1-0,2 l/ha. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym - 1.
Stosując krzem pomagasz burakom cukrowym
Pod koniec kwietnia minister rolnictwa wydał na wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego zezwolenie na stosowanie w uprawie buraka cukrowego w celu zwalczania mszyc środka Closer zawierającego substancję czynną sulfoksaflor. Zezwolenie obowiązuje w okresie od dnia 6 maja 2022 r. do dnia 23 sierpnia 2022 r. Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,2 l/ha. Środek można stosować od fazy rozwinięcia pierwszej pary liści właściwych do fazy dojrzałości technologicznej korzenia (BBCH 12-49). Zalecana ilość wody: 100-500 l/ha. Zalecane opryskiwanie: średniokropliste. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1.
W dniu 18 maja 2022 r. minister rolnictwa wydał również na wniosek KZPBC zezwolenie na stosowanie w uprawie buraka cukrowego w celu zwalczania mszyc preparatu Mospilan 20 SP zawierającego substancję czynną acetamipryd. Zezwolenie obowiązuje w okresie od dnia 20 maja 2022 r. do dnia 23 sierpnia 2022 r. Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania to 0,2 kg/ha. Środek stosować w momencie pojawienia się pierwszych szkodników, od fazy gdy widoczna jest pierwsza para jeszcze nie rozwiniętych liści do fazy gdy liście zakrywają 90 proc. powierzchni gleby (BBCH 11-39). Zalecana ilość wody: 100-500 l/ha. Zalecane opryskiwanie: średniokropliste. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz