Zmiany przepisów dotyczące przechowywania nawozów naturalnych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: DR INŻ. ARKADIUSZ ARTYSZAK|REDAKCJA@AGROPOLSKA.PL
13-11-2015,10:55 Aktualizacja: 13-11-2015,11:00
A A A

Niezbędną powierzchnię płyt obornikowych (m2) w stosunku do jej pojemności (m3) wylicza się dzieląc wartość x przez deklarowaną wysokość składowania, wynikającą z posiadanych przez rolnika środków technicznych.     

Tabela 2. Współczynniki odliczenia

Gatunek/typ Współczynnik
A B C D E F
Bydło mleczne 0,7 0,8 0,7 - 0,7 0,8
Było mięsne 0,5 0,8 0,7 - 0,7 0,8
Konie 0,7 0,8 - - - 0,8
Owce 0,5 0,8 - - - 0,8
Jelenie i daniele 0,2 0,8 - - - 0,8
Świnie 0,7 0,8 0,7 0,8 0,7 0,8
Drób 0,8 0,8 - 0,7 0,8 0,8

Zbycie nawozu

Prowadzący działalność rolniczą, na podstawie pisemnej umowy, może przekazać część lub całość wytwarzanych w gospodarstwie nawozów innemu rolnikowi lub np. do biogazowni rolniczej. Przekazanie i przyjęcie nawozów naturalnych należy udokumentować na piśmie, poprzez wskazanie danych przekazującego i przyjmującego nawozy, rodzaj i ilość przekazywanych nawozów oraz daty/dat ich przekazania. Pisemne poświadczenie przekazania i przyjęcia nawozów naturalnych przekazujący i przyjmujący przechowują przez 3 lata od dnia jego sporządzenia (ma obowiązywać od 1 marca 2017 r. wszystkich rolników). 

Czasowe przechowywanie obornika na pryzmie

Możliwe jest czasowe przechowywanie obornika na pryzmie bezpośrednio na:

  1. Gruntach ornych na terenie wydzielonych gmin woj. warmińsko-mazurskiego i na obszarach górskich od 5 marca do 20 października (ma obowiązywać od 5 marca 2017 r. wszystkich rolników na gruntach ornych na terenie wydzielonych gmin w woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim oraz na obszarach górskich). 
  2. Na pozostałych gruntach ornych w okresie od 1 marca do 31 października (ma obowiązywać od 1 marca 2017 r. wszystkich pozostałych rolników na pozostałych gruntach ornych oraz na łąkach i pastwiskach). 
  3. Na łąkach trwałych lub pastwiskach trwałych w okresie od 1 marca do 30 listopada, przy spełnieniu następujących warunków:

a) Pryzmy lokalizuje się poza zagłębieniami terenu, na możliwie płaskim terenie, o dopuszczalnym spadku do 3%, na terenie niepiaszczystym i niepodmokłym, w odległości większej niż 20 m od linii wód powierzchniowych;

b) Rolnicze wykorzystanie złożonego obornika następuje w okresie wegetacyjnym, w którym został on złożony bezpośrednio na gruntach ornych, łąkach trwałych lub pastwiskach trwałych. Datę rolniczego zastosowania obornika umieszcza się na mapce lub szkicu;

c) W przypadku potrzeby ponownego złożenia obornika na pryzmie w aktualnym i kolejnym sezonie wegetacyjnym, pryzmy musza być lokalizowane w innym miejscu;

d) Lokalizację pryzmy oraz datę złożenia obornika w danym roku na danej działce prowadzący działalność rolniczą zaznacza na mapce lub szkicu działki, które przechowuje przez 3 lata (ma obowiązywać od 1 marca 2017 r. wszystkich rolników na pozostałych gruntach ornych oraz na łąkach i pastwiskach). 

Przez cały rok zabronione jest przechowywanie pomiotu ptasiego bezpośrednio na niezabezpieczonym gruncie (ma obowiązywać od 1 marca 2017 r. wszystkich rolników). 

Przechowywanie kiszonek

Zabronione jest również składowanie i przechowywanie kiszonek bezpośrednio na niezabezpieczonym gruncie, ponieważ może to powodować przedostawanie się odcieków do gruntu i wód. Kiszonki należy przechowywać w szczególności w silosach, w rękawach foliowych, na płytach lub na podkładzie z folii i sieczki oraz pod przykryciem foliowym (ma obowiązywać od 1 marca 2017 r. wszystkich rolników). 

Zabronione jest składowanie i przechowywanie nawozów naturalnych oraz kiszonek w odległości mniejszej niż 20 m od studni, od linii brzegu wód powierzchniowych oraz źródeł i ujęć wody, jeżeli obowiązujące przepisy nie stanowią inaczej (ma obowiązywać od 1 marca 2017 r. wszystkich rolników). 

Komentarz autora: proponowane zmiany wydają mi się jak najbardziej wskazane. Rolnikom przybędą nowe obowiązki związane z prowadzeniem dokumentacji, gdy będzie przekazywał/przyjmował nawozy lub składował obornik na pryzmie na gruntach ornych lub trwałych użytkach zielonych.      

 

Poleć
Udostępnij